זכויות מלחמת חרבות ברזל

לוגו התאחדות הסטודנטים
סטודנט/ית ריכזנו את כל הזכויות שחשוב להכיר בעקבות מלחמת "חרבות ברזל". מיפוי הזכויות הנוכחי מבוסס על אתר "כל זכות" בסיוע משרד המשפטים ומערך הדיגיטל הלאומי.
 1. . מענק סיוע להתארגנות ראשונית לתושבי עוטף עזה עקב מלחמת חרבות ברזל

  תושבים שמקום מגוריהם הקבוע הוא עד 7 ק"מ מגדר המערכת שמקיפה את רצועת עזה זכאים למענק כספי בתנאים שיפורטו. כל תושב זכאי למענק בסך 1,000 ₪ וסכום המענק המקסימלי למשפחה הוא 5,000 ₪ (הורים וילדים עד גיל 18)

 

 1. דחיית המועד של תשלומים לרשויות שונות בתקופת מלחמת חרבות ברזל כגון: מיסים, אגרות, קנסות, ארנונה, מים וכו׳

  זכאים לדחיית המועד: תושבי יישובים בדרום ובצפון הארץ, חיילים ואנשי כוחות הביטחון וההצלה, פצועים מפגיעת איבה שאושפזו, נעדרים, חטופים ושבויים, ובני/בנות הזוג של הזכאים שמחויבים באותו תשלום. מדובר על תשלומים בתקופה שבין 07.10.2023 ל-07.11.2023, רשאים לדחות את ביצוע התשלום ב-30 ימים. 

 2. מענק אכלוס לתושבים שהתפנו מביתם בתקופת מלחמת חרבות ברזל
  תושבי הדרום והצפון שהתפנו באופן עצמאי למגורים שלא במימון המדינה זכאים למענק כספי בתנאים שיפורטו. עבור כל יום של שהייה מחוץ לבית ישולמו 100 ₪ לילד ו-200 ₪ למבוגר מגיל 18.
 3. הצלחנו לקדם פתרון לסטודנטים/ות שלא שינו כתובתם לישוב מפונה לפני המלחמה ולכן לא קיבלו פיצויים – כעת ניתן לעדכן את הכתובת דרך האינטרנט, בדיעבד, ולקבל פיצויים – כולל רטרו-אקטיבית מתחילת המלחמה, לחצו כאן לקישור עדכון כתובת.
 1. דמי אבטלה לעובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום
  עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום ביוזמת המעסיק למשך 30 ימים קלנדריים לפחות, עשויים להיות זכאים לדמי אבטלה

 2. איסור פיטורי עובד שנעדר מעבודתו בשל מצב ביטחוני
  אסור לפטר עובד שאינו יכול להגיע לעבודה בשל הוראות לפי חוק ההתגוננות האזרחית או בעת הכרזה על מצב מיוחד בעורף. אסור לפטר עובד בשל היעדרותו מהעבודה לצורך השגחה על ילדו, הנמצא עמו, עקב סגירת מוסד החינוך מחמת מצב מיוחד בעורף. כמו כן, אסור לפטר עובד בשל שירותו במילואים או קריאתו לשירות מילואים. 

 3. איסור פיטורי עובד במהלך או בתום שירות מילואים
  עובד שפוטר ללא היתר רשאי לתבוע את המעסיק בפני ועדת התעסוקה במשרד הביטחון ובנוסף להגיש תלונה נגד המעסיק אל יחידת האכיפה של חוקי העבודה.

 4. אין דרישה להתייצב בלשכות שירות התעסוקה ובמרכזי מעגלי תעסוקה עד להודעה חדשה:
  במקרים של חתימה על דמי אבטלה, בשל המצב הביטחוני ובכדי לשמור על ביטחונכם, החל מיום 8.10.2023 לשכות התעסוקה פועלות בערוצים מרחוק כדי לתת שירות ומענה ולכן לא נדרש מכם להגיע ולהתייצב בלשכות שירות התעסוקה ובמרכזי מעגלי תעסוקה עד להודעה חדשה.
  הנכם מחויבים להיות זמינים בטלפון הסלולרי או בדואר האלקטרוני על מנת  לעדכן את שירות התעסוקה בסטאטוס התעסוקתי העדכני שלכם או לקבל הפניות לעבודה מתאימה ככל שתימצא כזו עבורכם.

חלק ממוסדות הלימוד ומאגודות הסטודנטים מעניקים הטבות נוספות לסטודנטים המשרתים במילואים, מעבר לזכויות הקבועות בחוק ובכללי המועצה להשכלה גבוהה. אופן המימוש וההענקה בפועל של הזכויות השונות משתנה ממוסד למוסד. מומלץ להיוועץ בדיקן הסטודנטים ו/או באגודת הסטודנטים ו/או ברכז המילואים של המוסד הספציפי כדי לקבל מידע מדויק לגבי תהליך מימוש הזכויות באותו המוסד.

 1. היעדרות משיעורים לסטודנט במילואים
  סטודנט זכאי להיעדר משיעורים בתקופת שירותו במילואים מבלי שייפגעו זכויותיו כסטודנט
 2. סיוע בהשלמת חומר לימוד לסטודנט במילואים
  סטודנט שנעדר מלימודים עקב שירות מילואים זכאי לסיוע בהשלמת חומר הלימוד שהפסיד על-ידי המוסד הלימודי באמצעות מתן הדרכה, חונכות, שיעורי עזר, חומרי עזר או בדרך אחרת שתיקבע על-ידי המוסד.
 3. סיוע בהשלמת חומר לימוד לסטודנטים בני זוג של משרתים במילואים
 4. נקודות זכות אקדמיות לסטודנט בגין שירות מילואים
  סטודנטים שלומדים לתואר ראשון במוסד מוכר להשכלה גבוהה זכאים ל-2 נקודות זכות על שירות מילואים של 14 ימים לפחות במהלך שנת הלימודים.
 5. פרסום הוראות בדבר התאמות לסטודנט במילואים על ידי המוסד הלימודי
  מוסד להשכלה גבוהה או על-תיכונית חייב לפרסם את ההוראות והדרכים לקבלת השירותים לפי כללי זכויות הסטודנט (התאמות לסטודנטים המשרתים בשירות מילואים)
 1. טיפול נפשי לנפגעי חרדה עקב פעולת איבה
  כל מי שסובלים מחרדה בעקבות אירוע של פעולת איבה זכאים לסיוע נפשי מטעם המוסד לביטוח לאומי ומשרד הבריאות. אין צורך להגיש תביעה להכרה כנפגע פעולת איבה כדי לקבל את הסיוע. הטיפולים ניתנים על-ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים קליניים עבור מי שנכחו באירוע של פעולת איבה וחשים חרדה בעקבות האירוע. תינתן אפשרות של טיפול מיידי ו/או סדרה של עד 12 טיפולים (או יותר במידת הצורך) ו/או טיפולים אישיים שמותאמים לילדים, בני נוער ומשפחות.

 2. מרכזים לתמיכה נפשית לנפגעי טראומה וחרדה
  בעקבות המצב הביטחוני, נפתחו בבתי החולים שערי צדק בירושלים וסורוקה בבאר שבע מרכזים לתמיכה נפשית עבור נפגעי חרדה
 1. טיפול נפשי – מרכז חוסן ארצי-טיפולי: 5486*

  טיפול נפשי מיידי ללא עלות, במסגרת נוהל חרדה מטעם הביטוח הלאומי ומשרד הבריאות.
  בעת פניה למרכז החוסן הארצי-טיפולי יש לציין כי מדובר בפנייה של שורד/ת מסיבה, שמעוניין/ת לקבל טיפול נפשי במסגרת נוהל חרדה. הטיפול ניתן ל- 12-24 מפגשים, על ידי מטפלים מוסמכים בפריסה ארצית, ניתן לפנות גם ישירות למרכזי החוסן ולמרפאות הטיפול.

 2. הביטוח הלאומי

  נציגי הביטוח הלאומי יוצרים קשר עם שורדי המסיבה. במקביל, ניתן ליצור קשר עם קו החירום לסיוע מיידי ב: 02-6269999 או לפנות לסניף הביטוח הלאומי באזור מגוריך.
  כאן ניתן להתעדכן בזכויות לנפגעי המסיבות.
  שורדי המסיבה זכאים לקבל בימים אלה מענק ראשון בסך 5,000 ש“ח.
  ניתן להגיש בקשה להכרה כנפגע פעולות איבה בהליך מזורז.

 3. מרכז מ.ה.ל.ב: 6754*
  מרכז השליטה הלאומי לטיפול במשפחות החטופים והנעדרים. מענה 24/7 לכל צורך ובקשה של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של נעדרים וחטופים. 

 4. ייעוץ משפטי
  המוקד להכוונה משפטית של משרד המשפטים: .073-392-8666 המוקד מאויש על ידי עורכי דין
  מכלל יחידות משרד המשפטים, פעיל בימים א'-ה', בין השעות 08:00-20:00 דואר אלקטרוני:

  [email protected]

  במקרה של רכב שנותר בשטח, יש לפעול בהתאם להנחיות באתר רשות המיסים.


   

 

אנחנו פה בשבילך

נשמח לעזור, להיות כאן עבורכן/ם בתקופה קשה זו ולסייע במה שאפשר – בקישורים רלוונטיים במוסדות האקדמיים ובמציאת פתרונות שיאפשרו לך לחזור לספסל הלימודים בצורה טובה ככל הניתן. 

נשמח שתמלא/י את הטופס הבא וניצור איתך קשר:

סטודנטים וסטודנטיות..

משרתי/ות מילואים?
מפונים?
נפגעי פעולות איבה?
בני/בנות זוג של משרתי/ות מילואים?

אנחנו פה לסייע!

השאירו פרטים בטופס הבא ואנחנו נסייע במיצוי זכויות, הנגשת מידע, תמיכה וליווי וכל מה שתצטרכו

בודק...