אוכלוסייה חרדית

לוגו התאחדות הסטודנטים
האוכלוסייה החרדית נחשבת כיום ל"אוכלוסיית יעד", משמע אוכלוסייה שיש חשיבות לאומית לשילובה באקדמיה ובשוק התעסוקה במדינת ישראל.

לכן, המועצה להשכלה גבוהה מקנה לסטודנטים בוגרי החינוך החרדי מעטפת אקדמת ותרבותית ייעודית כחלק מתוכנית הנגשת האקדמיה לחברה החרדית. בתכנית החומש של המל"ג להרחבת נגישות ההשכלה הגבוהה לחרדים נקבעו עיקרי המדיניות לשנים הקרובות וזכויות מיוחדות לחברה זו.
למידע נוסף לגבי עיקרי התכנית הרב שנתית להרחבת הנגישות של ההשכלה הגבוהה לאוכלוסייה החרדית לשנים 2017-2022 היכנסו לקישור מטה

להלן פירוט המענים הקיימים כיום לאוכלוסייה החרדית באקדמיה:

 1. הגדרת קהל היעד ומסגרות חרדיות עם הפרדה מגדרית:
  כיום נקבע כי רק מי שלמדו במוסד לימודים בפיקוח חרדי בכיתות ט'-יב', נשים או גברים, יוכלו ללמוד במח"רים (מסגרות חרדיות). עם זאת, מתוך הבנה כי מדובר בהגדרה נוקשה ויש אנשים המקיימים אורח חיים חרדי בהווה אך למדו במוסדות ממלכתיים או ממלכתיים-דתיים בעבר, קיים שיעור חריגים של כ-15% לקבלה למוסדות ובלבד שהם משתייכים תרבותית למגזר החרדי ומקיימים אורח חיים חרדי כיום.

  ידוע כי סוגיית ההפרדה המגדרית במח"רים היא סוגייה מורכבת. מצד אחד הפרדה מגדרית מעלה חשש להפליה, ומצד שני יש חשש מבוסס כי ללא הפרדה מגדרית הרוב הגדול של החרדים המעוניינים בהשכלה גבוהה לא יבחרו להשתלב באקדמיה. לפי פסיקת בית המשפט העליון, כדי לאפשר הפרדה מגדרית בין גברים לנשים במוסדות הלימוד צריך שההפרדה תעמוד בתנאי פסקת ההגבלה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, כלומר שתהיה לתכלית ראויה ובמידה שאינה עולה על הנדרש.

 2. המעטפת הלימודית לליווי סטודנטים חרדים מטעם המועצה להשכלה גבוהה:
  בין המענים של המועצה להשכלה גבוהה ניתן למצוא את תכנית "זרקור" הפועלת בשיתוף מרכזי ההכוון של זרוע העבודה ומטרתה להעניק ייעוץ וליווי לצעירים/ות מן החברה החרדית המעוניינים להשתלב באקדמיה ובתעסוקה. בנוגע ניתן למצוא את מלגת "טנא" המוענקת לסטודנטים/ות מהמגזר החרדי.

  מל"ג-ות"ת גם תומכת במסלולי המכינות הקדם-אקדמיות השונים שמטרתם לאפשר לצעירים עם פערי ידע או ללא תעודת בגרות להשלים את הידע הנדרש ולהתקבל ללימודים גבוהים. למידע נוסף על המכינות האקדמיות הקיימות ניתן להיכנס לרשימת המכינות והמסלולים המאושרים לשנת הלימודים הנוכחית מטעם המל"ג – בקישור מטה.

 3. מענים לאוכלוסייה החרדית מטעם מוסדות הלימוד:
  במרבית המוסדות קיימות כיום תכניות שונות שמטרתן ללוות סטודנטים חרדים במהלך לימודיהם. אנו ממליצים לפנות למוסד הלימודים שלכם/ן על מנת לברר מה הזכויות המגיעות מהמוסד.
קישורים חיצוניים-

סטודנטים וסטודנטיות..

משרתי/ות מילואים?
מפונים?
נפגעי פעולות איבה?
בני/בנות זוג של משרתי/ות מילואים?

אנחנו פה לסייע!

השאירו פרטים בטופס הבא ואנחנו נסייע במיצוי זכויות, הנגשת מידע, תמיכה וליווי וכל מה שתצטרכו

בודק...