נגיף הקורונה במוסדות הלימוד

השאלות שלכם/ן, התשובות שלנו: נגיף הקורונה במוסדות הלימוד
 

כדי להפיג כמה שיותר סימני שאלה ולייצר וודאות מרבית ככל הניתן – ריכזנו בשבילכם/ן את כל התשובות לסוגיות אקדמיות שמטרידות אתכם/ן בתקופה זו. עם זאת חשוב להבהיר, כי בנוסף להנחיות של משרד הבריאות, המוסדות האקדמיים מתמודדים עם האתגרים בדרכים שונות ולכן חשוב להיות כל הזמן מעודכנים מול המוסד שלכם/ן. 

מקווים מאוד כי תשובות אלו יסיעו בהכוונה ויעזרו מעט ביצירת הוודאות. עם זאת, להרבה מהשאלות אין תשובות חד משמעיות ועל כן אנו מזמינים אתכם/ן להמשיך ולשאול אותנו!

אנחנו זמינים עבורכם/ן בעמוד הפייסבוק והאינסטגרם.

לכל הזכויות וההנחיות בתרגום לערבית לחצו כאן. 

תשובות לשאלות בנושאים אקדמיים

איך יתקיימו המבחנים בתקופת המבחנים הקרובה?

אין לנו תשובה חד משמעית, כל מוסד ולפעמים אפילו כל מחלקה יחליטו משהו אחר, וגם קיימת אופציה שגם החלטות שהתקבלו עכשיו ישתנו בהתאם לשינוי הוראות משרד הבריאות בנוגע לאקדמיה. בינתיים ישנן כמה אופציות לקיום מבחנים:

  • קיום מבחן פרונטלי בהתאם להוראות משרד הבריאות- אם עומדים בכל הוראות משרד הבריאות כמו לדוגמא, מתחת ל 15 איש בכיתה (תלוי בגודל הכיתה) מעל 2 מטר בין הנבחנים, עמדת שטיפת ידיים, מסכות בכל רגע נתון, מדידת חום ועוד, אז ניתן לקיים מבחנים פורנטלים בקמפוס. כרגע נראה כי זה רלוונטי יותר לקורסים מעשיים יותר כמו מעבדות, סדנאות, הכשרות מעשיות וכדומה.  
  • הערכה חלופית- הערכה חלופית פירושה הערכה שאינה מבחן, בדרך כלל מדובר בעבודה שניתן לעשות בבית ומתפרסת על כמה ימים.
  • מבחני אמון– מבחני אמון הינם מבחנים שנעשים מהבית, והסטודנט/ית חותמים בדרך כלל על מסמך אמון בו הם מצהירים/ות על האמינות שלהםן ועל כך שהםן לא יעתיקו בבחינה. לרוב בחינה כזו מתקיימת כבחינת בית רגילה. חשוב מאוד להבין כי דווקא בזמנים כאלו יכולות להיות השלכות כבדות מאוד על סטודנטים וסטודנטיות שינסו להעתיק ולכן אנו מבקשים מאוד לשמור על טוהר המידות.
  • מבחני בית עם אמצעים למניעת העתקות– ישנן אופציות של מבחנים שנעשים מהבית עם אמצעים שונים למניעת העתקות. אמצעים שיצא לנו להיתקל בהם עד כה היו: תוכנות לנעילת דפדפן, תוכנות להשוואת תשובות, מבחן המצולם בזום או דרך מצלמת המחשב או דרך מצלמת הטלפון או גם וגם, מבחן שנעשים בע"פ בזום וכדומה. המטרה של כל האמצעים האלו היא לוודא שגם מהבית הסטודנטים והסטודנטיות שומרים על היושרה ונמנעים מהעתקות. 

 

האם אני אוכל לצאת לשירותים? מה יקרה אם מישהו יכנס לי לחדר? מה יקרה אם יהיו לי בעיות במחשב/אינטרנט?

בשלב זה אין תשובות ברורות לשאלות אלו, ונראה כי גם כשיהיו, התשובות יהיו שונות מוסד למוסד. עם זאת, אנו יוצאים בדרישה רוחבית לכל המוסדות לפרסם לפני תחילת תקופת המבחנים תקנון בחינות יעודי לתקופה שיבהיר בדיוק את כל ההנחיות. חשוב לנו להבהיר,  תקנון חדש אין זה אומר שניתן לקבוע כל תקנה ללא התחשבות, לדוגמא: זה לא הגיוני, גם לא במבחן בית, לדרוש מסטודנטים וסטודנטיות לבצע מבחן של 3 שעות בלי אפשרות לצאת לשירותים! חשוב מאוד שכל ההנחיות למבחן יהיו לכם/ן ברורות לגמרי לפני שאתן ניגשים/ות אליו. אם אתם/ן מרגישים שזה הוא לא המצב, אנו ממליצים מאוד לפנות לאגודת הסטודנטים והסטודנטיות במוסד האקדמי ולהבין מהם מה הדרישות (הרשימה מפורסמת בהמשך).

 

האם ניתן להכריח אותי להגיע לקמפוס? גם אם אין תחבורה ציבורית? גם אם אני מפחד/ת?

אכן בימים אלו ישנה חזרה לקמפוסים במתכונות שונות. ישנם מוסדות שנערכים לחזרה מלאה, ישנם מוסדות שכרגע עובדים על החזרת קורסים מעשיים כמו מעבדות, סדנאות והכשרות מעשיות. אם מבקשים מכם/ן לחזור פיזית לקמפוס לקורסים מסוימים, והמתווה חזרה תואם את הנחיות משרד הבריאות, אז ניתן לדרוש מכם/ן אפילו נוכחות חובה בקמפוסים. עם זאת, אנו מנסים לדרוש בצורה רוחבית כי החזרה תהיה תלויה בקיום תחבורה ציבורית המאפשרת הגעה לקמפוס ולא תותיר סטודנטים/ות ללא דרך אפשרית להגיע.

 

 

איך יראו המבחנים בקמפוסים בהתאם להנחיות משרד הבריאות?

על פי הנחיות המל"ג, לפחות 24 שעות לפני הבחינה תקבלו הודעה על מיקום הבחינה ושעת ההגעה הקבועה עבורכם/ן. הבחינות יתקיימו בקבוצות עד 15 סטודנטים/ות קבועים, לאחר שממונה מטעם המוסד וידא כי הם חיטאו את ידיהם באמצעים שיעמיד המוסד. כמו כן, באחריות המוסד לחטא כל ציוד הנדרש לצורך הבחינה, לרבות מחשבים. הסטודנט מצידו חייב למלא הצהרת בריאות, למדוד חום בביתו ולעטות מסכה לאורך כל הבחינה. תיאסר אכילה בשעת הבחינה, ובכלל זה הבאת אוכל. יש להקפיד על ריחוק חברתי של 2 מטר בכל שלב, לפני הבחינה, במהלכה ולאחריה. 

 

מה אם מבקשים ממני לחזור לקמפוס אבל אני בקבוצת סיכון/בהריון/בני משפחתי בקבוצת סיכון?

על פי הנחיות משרד הבריאות, סטודנטים וסטודנטיות המאובחנים בקורונה לא יכולים להגיע לקמפוס, עם זאת, חשוב מאוד שגם סטודנטים וסטודנטיות שבקבוצות הסיכון השונות או מתגוררים בביתם עם אנשים בקבוצות סיכון, יקפידו על השמירה על עצמם והסביבה. לכן, אם אתם/ן בקבוצות כאלו, ראשית כל מומלץ להשיג אישור רפואי המאמת זאת. שנית, חשוב מאוד לפנות למוסד (לדיקאנט הסטודנטים, למחלקה בה לומדים, לאגודות הסטודנטים וכדומה) על מנת להצהיר על הבעיה ולבקש את התחשבות והתאמה הנדרשת. אנו עובדים באופן רוחבי על הדרישה להקל מראש ולפרסם את ההתאמות לסטודנטים/יות הנמצאים/ות בקבוצות אלו. 

 

הם ניתן לחייב אותי לעשות את המבחן עם מסכה על הפנים?

כן, זו היא הנחייה של משרד הבריאות במסגרות ההנחיות לחזרה לקמפוסים בימים אלו. ניתן להתעדכן באתר/פייסבוק ההתאחדות על פרסומים נוספים במידה יהיו שינויים בהנחיות משרד הבריאות בנוגע לחזרה לקמפוסים. 

 

 

למידה מרחוק

מה היא למידה מקוונת? האם הכוונה לשיעורים מוקלטים מראש או לשידור אונליין?

למידה מקוונת זו למידה המתבצעת דרך האינטרנט בפלטפורמות שונות. כל מוסד אקדמי או טכנולוגי בחר בפלטפורמה שונה על מנת לקיים שיעורים אלו וסביר מאוד שהימים הראשונים ילווי בקשיי הסתגלות, מתוך שאיפה כי המערך ילך וישתפר עם הזמן. ישנם שני סוגים של למידה מקוונת, למידה סינכרונית ולמידה א-סינכרונית. למידה סינכרונית זו למידה בה המרצים והסטודנטים נמצאים בפלטפורמה האינטרנטית באותו הזמן, לדוגמא שיעור המועבר לכיתה באפליקציית ZOOM. מעלת הלמידה הסינכרונית היא היכולת של המרצה להעביר את החומר, והסטודנטיות והסטודנטים יכולים לשאול שאלות בזמן אמת או לבקש מהמרצה לחזור על החומר וכד'. למידה א-סינכרונית היא למידה מרחוק, בה המרצה והסטודנטים לא נוכחים בה באותו הזמן. לדוגמא, מרצה שהקליט שיעורים מראש והסטודנטים יכולים לצפות בהם בכל זמן שירצו. כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים יבחרו להשתמש בשיטת הלמידה הסינכרונית, המתרחשת כאשר המרצה והסטודנטים נמצאים ביחד באותו השיעור המקוון באותו הזמן. 

 

באיזו פלטפורמה זה קורה?

כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים בוחרים להשתמש בשיעורים מקוונים במודל, בunicko, באפליקציית ZOOM או GOOGLE TEAMS. את המידע אודות הפלטפורמה שבחר המוסד האקדמי שבו אתה לומד,  תוכל למצוא במיילים שנשלחו אליך מהמוסד. בהמשך ננסה להעלות סרטונים שיסבירו את השימוש בכל אחת מהפלטפורמות, ובכל אופן, ניתן למצוא כבר עכשיו ברשת מגוון מדריכים בנושא. מוזמנים/ות להיכנס לאתר שמרכז את כל הכלים הטכנולוגיים שרלוונטיים לתקופה זו.

סרטון עבודה לפתיחת כיתה דיגיטלית בזום
מדריך כתוב לעבודה עם זום 

 

האם השיעורים המקוונים מוקלטים?

אנו בדרישה מול רוב המוסדות האקדמיים שגם השיעורים שקורים אונליין יהיו מוקלטים על מנת שסטודנטים עם בעיה או סטודנטים הורים, יוכלו לשמוע בהזדמנויות נוחות יותר. אכן, ברוב המוסדות האקדמיים כבר הוצאה הוראה להקליט את השיעורים אבל עדיין ישנם כמה שמסרבים. אם נתקלתם במרצה שמסרב לצלם את השיעור אנא פנו לאגודת הסטודנטים במוסד או לדיקאנט הסטודנטים וספרו על כך. המטרה היא שהשיעורים בתקופה זו יוקלטו על מנת שיותאמו לכלל ציבור הסטודנטים והסטודנטיות.

 

האם ישנה נוכחות חובה בקורסים המקוונים?

חלק מהמוסדות האקדמיים ויתרו על חובת נוכחות בשיעורים המקוונים, בהתאם לאופי הקורס. ב30/3/2020 פורסמו הבנות משותפות להתאחדות, מוסדות ומל"ג, לפיהם המוסדות יגלו גמישות אל מול צרכים של סטודנטים שהם עובדים חיוניים, הורים וכד'. עם זאת, חשוב לנו להבהיר כי אנו רואים חשיבות רבה בכך שתיקחו חלק בשיעורים בזמן אמת, כך תוכלו לשאול שאלות, לדון בחומר ולהקל משמעותית על המרצים והמרצות, לא פשוט להם לדבר מול מסך ריק. אם אתם/ן נתקלים/ות בבעיה בתחום זה, מומלץ לפנות למחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים שלכם/ן במוסד, לדיקאנט הסטודנטים וגם אלינו וננסה לפתור את הבעיה.

 

מה קורה עם מבחנים?

ביום 6/5/2020 פרסמה המל"ג הנחיות לקיום בחינות בקמפוס, לרבות בחינות. אמנם, בחלק מהמוסדות האקדמיים החליטו על ביטול המבחנים ושימוש בכלי הערכה חלופיים כגון: מטלת בית, בחינה מקוונת ועוד, אך בימים אלו המוסדות מוצאים הודעה לגבי קיום גם בחינות פיזיות בחלק מהקורסים ובכפוף להנחיות.

כמו כן, גם לגבי בחינות ארציות פורסמו בשבוע האחרון הנחיות מעודכנות לנרשמים. כדאי לעקוב מול הגוף המקיים את הבחינה. בנוגע לפסיכומטרי, יע"ל, אמיר"ם, בחינות מיון לרפואה ועוד ניתן לקבל מידע באתר מאל"ו.

אם שמעתם/ן משהו אחר או נתקלתם/ן בבעיה בנושא, מומלץ לפנות למחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים, לדיקאנט הסטודנטים, למחלקה הרלוונטית בתוך המוסד האקדמי או כמובן אלינו בכל ערוצי התקשורת.

 

מה קורה עם מבחנים ארציים כמו מבחן אמי"רם, פסיכומטרי, בחינות ארציות, בחינות מכשירות וכדומה?

חלק מהגופים המקיימים בחינות ארציות, כמו לדוגמא, המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו), פרסמו הוראות מעודכנות לנרשמים לבחינות, ובכללן בחינת הפסיכומטרי, אמי"ר ואמיר"ם. יש לעקוב אחר הפרסומים באתר שלהם. חשוב להמשיך ולהתעדכן כל הזמן מול הגורמים הרלוונטים. עם זאת, אנחנו משתדלים לעקוב אחר הדברים וננסה לעדכן בזמן אמת על ביטול/שינוי/דחיית מועדים לבחינות ארציות, כאשר יהיה לנו את המידע הרלוונטי.  

לגבי הבחינות הממשלתיות של מה"ט – מוזמנים ומוזמנות לקרוא את העדכון למטה בהמשך. 

 

האם בעקבות דחיית הפסיכומטרי האוניברסיטאות נערכות באופן מותאם לרישום לשנת הלימודים הבאה?

אנחנו עדיין לא יודעים לומר בוודאות. המוסדות נערכים מחדש לאור ההתפתחויות החדשות גם בהקשר הזה. ישנן הודעות שונות על מסלולים ספציפיים/מוסדות ספציפיים שיהיו מוכנים לקבל בשנה הבאה, אבל זה לא סופי וגם לא רוחבי. חשוב להתעדכן על נתוני הקבלה הנדרשים לכל מסלול/תכנית מול המוסד האקדמי עצמו אליו אתם/ן מבקשים/ות להתקבל. אנו מצידנו נעדכן בהקדם ברגע שיהיה מידע חדש. 

מה קורה עם קורסים מעשיים/מעבדות/הכשרות מעשיות/וכדומה?

נושא זה הוא אחד מנקודות התורפה העיקריות של המעבר למערכת הלמידה המקוונת. ביטול השיעורים הפרונטליים וההגעה למוסדות הלימודים מובילה להשלכות מרובות. הפתרונות המוצעים של למידה מרחוק עשויים לצמצם מאוד את גודל הפגיעה בלימודים אקדמיים בסמסטר הנוכחי, אך עם זאת, למידה מקוונת לא נותנת מענה לכל הקורסים/מעבדות/הכשרות/אימונים/טיפולים שחייבים להתנהל באופן פיזי. גם כאן, כל מוסד נותן פתרונות שונים- החל מפתיחת שיעורים מצומצמים לכיתות קטנות של 3-10 סטודנטים בכל פעם, ועד ביטול מוחלט של קורסים והכשרות מסוג אלו. ביטול או דחיית הקורסים וההכשרות בהחלט יכולים להביא להשלכות שונות, החל בדחיית מועד סיום הסמסטר וכלה בחזרה על קורסים מסוימים. אנחנו בהתאחדות בהחלט מבינים את הבעייתיות במצב זה  ומנסים לחשוב, להתעדכן ולהציע את הפתרונות שיקלו יצמצמו את הפערים ככל האפשר. עם זאת, כפי שאתם/ן בטח מרגישות/ים, כל המשק במצב בעייתי ואינו יציב. לכן, חשוב להתאזר בסבלנות ולשמור על גמישות בסיטואציה. אם יש לכם/ן פניות ספציפיות בנושא, ניתן להפנות לאגודות הסטודנטים ואלינו, וכמובן שנשמח לשמוע על רעיונות ופתרונות שיוכלו לשרת את הסטודנטים והסטודנטיות בסיטואציה.  

 

אם אין לי גישה למחשב אישי/אינטרנט איך אוכל להצטרף ללמידה המקוונת?

חלק מהמוסדות האקדמיים מנגישים כיתות מיוחדות בקמפוס אשר יוכלו לשרת סטודנטים וסטודנטיות שאין להם גישה למחשב אישי או לאינטרנט בכמויות סטודנטים מזעריות בכל פעם. בנוסף למענה הניתן ע"י חלק מהמוסדות, פנינו גם למל"ג בבקשה להסדיר פתרון רוחבי לאוכלוסיות שאין להן גישה לאינטרנט. במידה ובמוסד הלימודים שלכם/ן לא מוצע פתרון כלל, חשוב מאוד להעלות את הנושא בפני אגודת הסטודנטים, דיקאנט הסטודנטים, או מולנו, על מנת שנוכל לנסות לטפל בכך בצורה פרטנית.

 

אם אני לקוי/ת שמיעה המתקשה בשיעורים המקוונים?

על המוסד האקדמי בו אתה לומד לספק פתרונות בסיטואציה כזו, חשוב לפנות ולהציג את המקרה על מנת שהמוסדות יערכו לכך בהתאם. במקביל, אנו מנסים לחשוב על פתרונות מותאמים לאנשים עם כבדות שמיעה. אנו יודעים שישנן אפליקציות שמבצעות תמלול בזמן אמת, ומנסים להבין איך הן יוכלו להשתלב עם הפלטפורמות השונות ללימודים מקוונים. כאשר יהיה לנו יותר מידע בנושא נפרסם אותו לשימושכם/ן.

בינתיים, הנה קישור לאפליקציה של "תמלול בזמן אמת" שניתן להוריד בטלפון ולשים ליד המחשב בעת השיעור המקוון- האפליקציה יודעת לתמלל בעברית את כל הנאמר בשיעור ואף לשמור את המלל.

 

אם אני בעל/ת לקות למידה המקשה עלי בסביבת למידה מקוונת מסוג זה?

בדיקאנט הסטודנטים של כל מוסד לימוד, ישנו מדור האמון על התאמות ועזרה לסטודנטים וסטודנטיות המאובחנים כבעלי לקויות למידה שונות. כל מוסד מציעה פתרונות ייחודים לסטודנטים וסטודנטיות בעלי לקויות למידה. אם אתם/ן מרגישים/ות שלא ניתן לכם/ן המענה הראוי, או לחילופין, יש לכם/ן רעיון לפתרון שיוכל להקל על הלמידה בסיטואציה זו, נשמח לשמוע מכם/ן ולנסות לעזור ככל הניתן.

בינתיים, הנה קישור לאפליקציה של "תמלול בזמן אמת" שניתן להוריד בטלפון ולשים ליד המחשב בעת השיעור המקוון – האפליקציה יודעת לתמלל בעברית את כל הנאמר בשיעור ואף לשמור את המלל.

 

האם יש אתרים נוספים שמציעים למידה מקוונת בחינם בתקופה זו?

כן. מעבר לקורסים המקוונים שיערכו דרך המוסד, יש אתרים שמציעים, לאור המצב, גישה מקוונת חינמית לקורסים נוספים שיכולים לעזור לסטודנטים בהבנת החומר הנלמד והכנה למבחנים. 

האתרים הם:

  • דני באומן – יציעו את כל הקורסים בחינם לתקופה של חודש, קוד קופון MATANA 
  • Coursera –  יציעו חלק מהקורסים חינם 
  • Ed-x – יציעו חלק מהקורסים חינם 
  • Khan Academy – תמשיך להציע קורסים חינם 

 

 

 

למי ניתן לפנות בתוך המוסד שלי?

התפקידים הרלוונטיים אליהם ניתן לפנות במוסדות האקדמיים:

  • דיקאנט הסטודנטים– דיקן או דיקנית הסטודנטים העומדים בראש מחלקת דיקאנט הסטודנטים, הם בעלי התפקיד, במוסד האקדמי, שאמונים לדאגה ולשמירה על זכויות הסטודנטים/ות ורווחתם/ן בקמפוסים. על כל שאלה ניתן תמיד לפנות לגוף זה. כתובת המייל והטלפונים מפורסים לכל מוסד באינטרנט בחיפוש פשוט. 
  • המזכירות האקדמית– משתנה מעט ממוסד למוסד אבל תפקידה הוא ניהול כל המערכת האקדמית בקמפוסים ולכן לעיתים זה הוא הגורם המוסמך לענות על שאלות כמו קיום קורסים, מבחנים, התמחויות, הגעה לקמפוס וכדומה.
  • אגודת הסטודנטים והסטודנטיות– לרוב הגדול של המוסדות האקדמיים ישנה אגודת סטודנטים שתפקידה לייצג את האינטרסים של הסטודנטים והסטודנטיות במוסד. גם את פרטי ההתקשרות של האגודות לרוב ניתן למצוא באינטרנט, אך אנו נפרסם טבלה שתקל על החיפוש. 
  • מחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים – ברוב אגודות הסטודנטים בארץ ישנה מחלקה העוסקת בנושאים האקדמיים. אם נתקלתם בבעיה הקשורה לאקדמיה (מבחנים, עבודות, שיעורים מקוונים וכדומה) מחלקה האקדמית היא הכתובת שלכם באגודת הסטודנטים לפניות.
  • מחלקת רווחה באגודת הסטודנטים – כמו כן, ברוב אגודות הסטודנטים ישנה מחלקת רווחה שאמונה על רווחת הסטודנטים בקמפוסים. פניות הקשורות בבעיות אישיות, בעיות נגישות, התאמות מיוחדות בגלל מגבלות, וקשיים נוספים – לרוב יתקבלו במחלקה זו.
  • נציב קבילות הסטודנטים- על פי חוק זכויות הסטודנט בישראל, לכל סטודנט ישנה אפשרות לפנות  לנציב קבילות הסטודנטים במוסד. אל הנציב מומלץ לפנות כאשר ישנה פגיעה אישית/התנהגות אינה נאותה/ראויה, עוול שנעשה לסטודנט/ית וכדומה. בדרך כלל את הפרטים של נציב קבילות הסטודנטים ניתן למצוא בעזרת דיקאנט הסטודנטים.

 

 

לרשימת המוסדות האקדמיים ופרטי יצירת קשר: 
מכללת רופין: [email protected]
מכללת אפקה: [email protected]
אוניברסיטת אריאל: [email protected]
מכללת אורנים: [email protected]
האוניברסיטה העברית: [email protected]
מכללת ויצו: [email protected]
מכללת קיי: [email protected]
אוניברסיטת חיפה: [email protected]
האוניברסיטה הפתוחה: [email protected]
המכון הטכנולוגי: [email protected]
הקריה האקדמית אונו: [email protected]
מכללת אחווה: [email protected]
מכללת ספיר: [email protected]
מכללת לוינסקי: [email protected]
מכללת דוד ילין: [email protected]
אקדמית תל אביב יפו: [email protected]
אוניברסיטת בן גוריון: [email protected]
אוניברסיטת תל אביב: [email protected]
ווינגט: [email protected]
שנקר: [email protected]
מכללת כנרת: [email protected]
מכללת עמק יזרעאל: [email protected]
הטכניון: [email protected]
אוניברסיטת בר אילן: [email protected]
מכללת עזריאלי: [email protected]
מכללת אשקלון: [email protected]
בית ברל: [email protected]
מכון לב: [email protected]
בצלאל: [email protected]
בראודה: [email protected]
המכללה למנהל: [email protected]
המרכז האקדמי למשפט ועסקים: [email protected]
המרכז האקדמי פרס: [email protected]
המרכז הבינתחומי: [email protected]
האקדמיה למוזיקה ומחול: [email protected]
מכללת הדסה: [email protected]
סמי שמעון אשדוד: [email protected]
תל חי: [email protected]
מכללת גורדון חיפה: [email protected]
סמינר הקיבוצים: [email protected]
מכללת אפרתה: [email protected]
טכנולוגית באר שבע: [email protected]

 

שאלות ותשובות לנושאים כלכליים

בעקבות המצב הוציאו אותי לחל"ת, האם מגיעים לי דמי אבטלה?

מצורף כאן קובץ זכויות של "כל זכות" העונה על שאלות מסוג זה, והנחיות הביטוח הלאומי בעקבות התפשטות הקורונה.

בנוסף, אתר כל זכות הכין קובץ זכויות נרחב המתייחס לסיטואציה בעת משבר הקורונה העוסק גם בזכויות עובדים, מעסיקים, אמצעיים, בידוד ביתי, הפרת בידוד וכדומה. אנו ממליצים להיכנס לאתר ולקרוא על הזכויות והחובות שלכם/ן בנושאים השונים.

מה עושים עם הפגיעה הכלכלית? כבר שילמתי לרב-קו סטודנטיאלי חופשי שנתי/סימסטריאלי האם מגיע לי החזר? 

ב-12.5 פרסם שר התחבורה את החלטות לגבי ההחזר הכספי לכל מי שרכש הסדר נסיעה ב'רב קו' ולסטודנטים בפרט –
כל מי שרכש/ה הסדר חופשי שנתי/ חופשי סמסטריאלי יוכל להאריך את תוקף ההסדר בחודשיים, בהתאם לתאריך סיום ההסדר. כיוצא בזה, מי שרכש.ה הסדר שנתי וירצה לרכוש הסדר שנתי נוסף בשנה הבאה יוכל לרכוש הסדר שנתי של 10 חודשים בלבד (שיתחיל לאחר ההארכה) ובמחיר מותאם. מי שמכל סיבה לא יהיה מעוניין בהארכת ההסדר, יוכל להמיר כ-50% משווי שני חודשי נסיעה (חודשיים בהם לא הייתה פעילות של תחב"צ) לערך הצבור ב'רב קו'- מה שאינו מגובל לשימוש מבחינה גאוגרפית ואינו מוגבל בזמן.

האם ישנו את פריסת תשלומי שכר הלימוד?

כן, בעקבות פניה שלנו למל"ג ולמוסדות, כל סטודנט שנזקק לסיוע יוכל לפרוס את תשלומי שכר הלימוד הקרובים. כמו כן, חלק מהמוסדות מציעים מענים כלכליים נוספים כמו מלגות סיוע והלוואות. ממליצים לפנות לדיקאנט הסטודנטים ולאגודת הסטודנטים בקמפוס כדי לקבל את הפרטים המדויקים לגבי המוסד שלכם.  אנחנו נמשיך לעדכן בהקדם בכל מידע חדש. ממליצים לעקוב אחרינו בפייסבוק כדי להתעדכן באופן שוטף. 

 

האם ישנו שיח אל מול ביטוח לאומי לגבי פטור או הקלות לסטודנטים בדמי ביטוח לאומי בעקבות הקורונה?
לא. כדי להיות זכאים לדמי אבטלה (במקרה הנפוץ היום- יציאה לחל"ת) צריך לשלם גם ביטוח לאומי. כלומר כדי להיות זכאי צריך להיות אדם המשלם ביטוח לאומי. בנוסף, סטודנטים מקבלים הקלות בתשלום המסים בשנה הראשונה לאחר קבלת התואר ולכן  פטור בתשלום המסים המופחתים היום עשוי לפגוע בסטודנטים בעתיד.

 

מה מבחינת תשלומים, עם סטודנטים שגרים במעונות או נאלצו לעזוב את המעונות?

בכל מוסד מתקיימים נהלים שונים. אנחנו מסייעים לכל אגודה בנפרד לפעול מול המוסד, במידה וקיים צורך, על מנת למזער את הנזקים. אנחנו ממליצים לפנות לרכז הרווחה באגודה שידע לכוון אתכם ולסייע בתשובה מתאימה למצב שמתקיים אצלכם.

לימודי הנדסאים

אני לומד/ת במכללה טכנולוגית להנדסאים תחת מה"ט. האם גם אצלנו  הלימודים מקוונים?
כן, הנחיות משרד הבריאות לגבי ההשכלה הגבוהה כוללות גם את המכללות הטכנולוגיות תחת מה"ט. כך שגם המכללות הטכנולוגיות עדיין צריכות לקיים לימודים מרחוק בלבד ועדיין לא קיים אישור לבצע לימודים פרונטליים המוסדות. עם זאת, קיים אישור לקיים את הבחינות הממשלתיות בצורה פרונטלית, לרבות פרויקט גמר, בהתאם להנחיות שמירת מרחק ומספר נבחנים בכיתה. נעשית עבודה על מנת לשנות את ההוראות ולהצליח לקיים קורסים מעשיים בצורה פרונטלית אבל עד לרגע זה, האישור אינו קיים ולימודים יכולים להתקיים מרחוק בלבד. 

לכל בעיה פרטנית ניתן לפנות לפניות הציבור הסטודנטיאליות במה"ט.

באיזו פלטפורמה מתקיימים הלימודים המקוונים?
כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים והטכנולוגיים בוחרים להשתמש בשיעורים מקוונים במודל, באפליקציית ZOOM או GOOGLE TEAMS או webinar של ישראל דיגיטלית. את המידע אודות הפלטפורמה שבחר המוסד שבו אתם/ן לומדים/ות, תוכלו למצוא במיילים שנשלחו אליכם/ן מהמוסד. מוזמנים/ות להיכנס לאתר שמרכז את כל הכלים הטכנולוגיים שרלוונטיים לתקופה זו.

סרטון עבודה לפתיחת כיתה דיגיטלית בזום

מדריך כתוב לעבודה עם זום 

מה קורה עם הבחינות הממשלתיות של מה"ט? האם הן מתקיימות כרגיל?
כן, כרגע מתוכננות להתקיים כרגיל כל הבחינות הממשלתיות וקיים אישור לבצע אותן כרגיל באופן פרונטלי בהתאם להנחיות כמות סטו' בכיתה  ושמירת מרחק. ניתן יהיה להתעדכן במועדי הבחינות באתר מה"ט. שימו לב – לא חלה חובת עטיית מסכה בזמן בחינה.

מה לגבי הגנות על פרויקטי הגמר?
גם פרויקטי גמר והגנות על פרויקטים ימשיכו להתקיים כרגיל בקמפוס בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

מה לגבי מעבדות ועבודה מעשית בלימודים שאי אפשר לעשות מרחוק?
לצערנו, כרגע אין אישור לעשות את אלו מרחוק ואין הנחייה חד משמעית מה עושים בנוגע לקורסים אלו. אנחנו עובדים מול משרד הבריאות כדי להצליח לאפשר לקורסים אלו להתקיים.