נגיף הקורונה במוסדות הלימוד

השאלות שלכם/ן, התשובות שלנו: נגיף הקורונה במוסדות הלימוד
 
ימים לא פשוטים עוברים עלינו. ההנחיות החדשות מפתיעות גם אותנו ואנחנו עושים את כל המאמצים כדי שהתקופה הקרובה תעבור עלינו בבטיחות וודאות עד כמה שניתן. 
 

אנו עובדים בצורה מרוכזת ומאמצים את כוחותינו על מנת להתמודד עם בעיות המשפיעות על כולנו כמו תשלומי שכר הלימוד, תשלומים למעונות, קריטריונים לקבלת דמי אבטלה, תשלומי הרב-קו, ביטול/דחיית המבחנים, המעבר ללמידה מקוונת, ביטול התנסויות מעשיות וכדומה. בכל אחד מהתחומים אנו מתקדמים ונעדכן אתכם/ן על כל הצלחה או שינוי כאן ובעמוד הפייסבוק והאינסטגרם שלנו.

ריכזנו בשבילכם/ן כמה שיותר תשובות לשאלות. עם זאת חשוב להבהיר, כי בנוסף להנחיות של משרד הבריאות, המוסדות האקדמיים מתמודדים עם האתגרים בדרכים שונות ולכן חשוב להיות כל הזמן מעודכנים מול המוסד שלכם/ן. 

מקווים מאוד כי תשובות אלו יסיעו בהכוונה ויעזרו מעט ביצירת הוודאות. עם זאת, להרבה מהשאלות אין תשובות חד משמעיות ועל כן אנו מזמינים אתכם/ן להמשיך ולשאול אותנו!

אנחנו זמינים עבורכם/ן בעמוד הפייסבוק, האינסטגרם ובמייל הפתוח לפניות: coronanswers@gmail.com.

 

תשובות לשאלות בנושאים אקדמיים

מה היא למידה מקוונת? האם הכוונה לשיעורים מוקלטים מראש או לשידור אונליין?

למידה מקוונת זו למידה המתבצעת דרך האינטרנט בפלטפורמות שונות. כל מוסד אקדמי או טכנולוגי בחר בפלטפורמה שונה על מנת לקיים שיעורים אלו וסביר מאוד שהימים הראשונים ילווי בקשיי הסתגלות, מתוך שאיפה כי המערך ילך וישתפר עם הזמן. ישנם שני סוגים של למידה מקוונת, למידה סינכרונית ולמידה א-סינכרונית. למידה סינכרונית זו למידה בה המרצים והסטודנטים נמצאים בפלטפורמה האינטרנטית באותו הזמן, לדוגמא שיעור המועבר לכיתה באפליקציית ZOOM. מעלת הלמידה הסינכרונית היא היכולת של המרצה להעביר את החומר, והסטודנטיות והסטודנטים יכולים לשאול שאלות בזמן אמת או לבקש מהמרצה לחזור על החומר וכד'. למידה א-סינכרונית היא למידה מרחוק, בה המרצה והסטודנטים לא נוכחים בה באותו הזמן. לדוגמא, מרצה שהקליט שיעורים מראש והסטודנטים יכולים לצפות בהם בכל זמן שירצו. כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים יבחרו להשתמש בשיטת הלמידה הסינכרונית, המתרחשת כאשר המרצה והסטודנטים נמצאים ביחד באותו השיעור המקוון באותו הזמן. 

 

באיזו פלטפורמה זה קורה?

כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים בוחרים להשתמש בשיעורים מקוונים במודל, בunicko, באפליקציית ZOOM או GOOGLE TEAMS. את המידע אודות הפלטפורמה שבחר המוסד האקדמי שבו אתה לומד,  תוכל למצוא במיילים שנשלחו אליך מהמוסד. בהמשך ננסה להעלות סרטונים שיסבירו את השימוש בכל אחת מהפלטפורמות, ובכל אופן, ניתן למצוא כבר עכשיו ברשת מגוון מדריכים בנושא. מוזמנים/ות להיכנס לאתר שמרכז את כל הכלים הטכנולוגיים שרלוונטיים לתקופה זו.

סרטון הדרכה לעבודה עם יוניקו
מדריך כתוב לעבודה עם יוניקו
סרטון עבודה לפתיחת כיתה דיגיטלית בזום
מדריך כתוב לעבודה עם זום 

 

האם השיעורים המקוונים יהיו מוקלטים?

במידה שהמוסד משתמש בלמידה מקוונת א-סינכרונית, בה המרצה והסטודנטים לא נוכחים בה ב"זמן אמת", ההרצאות מוקלטות וניתנות לצפייה בזמנים משתנים. במידה שהלמידה במוסד הלימודים שלך מתבצעת בצורה סינכרונית וקורת בזמן אמת, השיעורים כנראה לא יהיו מוקלטים ותצטרך/י לבקש אישור מהמרצה להקליט אותם במידה ותרצה/י לצפות בהם שוב במועד אחר. חלק מהמוסדות כבר הביעו חוסר רצון להקליט את ההרצאות המקוונות, במקרים כאלו ניתן לנסות לפנות למחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים שלכם/ן/לדיקאנט הסטודנטים וגם אלינו וננסה לפתור את הבעיה. למידע נוסף על שיטות הלימוד המקוונות, ראה/י את השאלה הראשונה. 

 

האם ישנה נוכחות חובה בקורסים המקוונים?

אין לנו תשובה חד משמעית לשאלה זו, אנחנו מניחים כי בקורסים עם נוכחות חובה במצב שגרה, הסטודנטים יידרשו לנוכחות גם בהרצאה המקוונת, עם זאת, קיימים כעת קשיים רבים לבדוק זאת (הן במערכת עצמה והן לכל אחד מהסטודנטים והסטודנטיות), ולכן, על כל מקרה פרטני מומלץ לפנות למחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים שלכם/ן במוסד, לדיקנט הסטודנטים וגם אלינו וננסה לפתור את הבעיה.

 

מה קורה עם מבחנים?

החלטה על קיום המבחנים בתקופה זו משתנה בין מוסד למוסד. ישנם מוסדות שכבר בחרו לבטל את רוב המבחנים (לפחות הגדולים מבניהם) בתקופה הקרובה, וישנם מוסדות שבחרו לקיים אותם במתכונות מצומצמות יותר. עם זאת, חשוב מאוד שהמוסד פרסם את עמדתו בנושא. לכן, אם לא קיבלתם/ן עדיין מייל עם החלטת דחייה/קיום של מבחן שאמור להתקיים בקרוב, יש לפנות למחלקה/לדיקנט/למחלקת בחינות/למחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים. 

 

מה קורה עם מבחנים ארציים כמו מבחן אמי"רם, פסיכומטרי, בחינות ארציות, בחינות מכשירות וכדומה?

ישנם הרבה גופים, כמו לדוגמא, המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו), שהודיעו על ביטול בחינות מטעמם עד להודעה חדשה ובכללן בחינת הפסיכומטרי, אמי"ר ואמיר"ם. יש לעקוב אחר הפרסומים באתר שלהם. חשוב להמשיך ולהתעדכן כל הזמן מול הגורמים הרלוונטים. עם זאת, אנחנו משתדלים לעקוב אחר הדברים וננסה לעדכן בזמן אמת על ביטול/שינוי/דחיית מועדים לבחינות ארציות, כאשר יהיה לנו את המידע הרלוונטי.  

לגבי הבחינות הממשלתיות של מה"ט – מוזמנים ומוזמנות לקרוא את העדכון למטה בהמשך. 

 

האם בעקבות דחיית הפסיכומטרי האוניברסיטאות נערכות באופן מותאם לרישום לשנת הלימודים הבאה?

אנחנו עדיין לא יודעים לומר בוודאות. המוסדות נערכים מחדש לאור ההתפתחויות החדשות גם בהקשר הזה. נעדכן בהקדם ברגע שיהיה מידע חדש. 

מה קורה עם קורסים מעשיים/מעבדות/הכשרות מעשיות/וכדומה?

נושא זה הוא אחד מנקודות התורפה העיקריות של המעבר למערכת הלמידה המקוונת. ביטול השיעורים הפרונטליים וההגעה למוסדות הלימודים מובילה להשלכות מרובות. הפתרונות המוצעים של למידה מרחוק עשויים לצמצם מאוד את גודל הפגיעה בלימודים אקדמיים בסמסטר הנוכחי, אך עם זאת, למידה מקוונת לא נותנת מענה לכל הקורסים/מעבדות/הכשרות/אימונים/טיפולים שחייבים להתנהל באופן פיזי. גם כאן, כל מוסד נותן פתרונות שונים- החל מפתיחת שיעורים מצומצמים לכיתות קטנות של 3-10 סטודנטים בכל פעם, ועד ביטול מוחלט של קורסים והכשרות מסוג אלו. ביטול או דחיית הקורסים וההכשרות בהחלט יכולים להביא להשלכות שונות, החל בדחיית מועד סיום הסמסטר וכלה בחזרה על קורסים מסוימים. אנחנו בהתאחדות בהחלט מבינים את הבעייתיות במצב זה  ומנסים לחשוב, להתעדכן ולהציע את הפתרונות שיקלו יצמצמו את הפערים ככל האפשר. עם זאת, כפי שאתם/ן בטח מרגישות/ים, כל המשק במצב בעייתי ואינו יציב. לכן, חשוב להתאזר בסבלנות ולשמור על גמישות בסיטואציה. אם יש לכם/ן פניות ספציפיות בנושא, ניתן להפנות לאגודות הסטודנטים ואלינו, וכמובן שנשמח לשמוע על רעיונות ופתרונות שיוכלו לשרת את הסטודנטים והסטודנטיות בסיטואציה.  

 

אם אין לי גישה למחשב אישי/אינטרנט איך אוכל להצטרף ללמידה המקוונת?

חלק מהמוסדות האקדמיים מנגישים כיתות מיוחדות בקמפוס אשר יוכלו לשרת סטודנטים וסטודנטיות שאין להם גישה למחשב אישי או לאינטרנט בכמויות סטודנטים מזעריות בכל פעם. בנוסף למענה הניתן ע"י חלק מהמוסדות, פנינו גם למל"ג בבקשה להסדיר פתרון רוחבי לאוכלוסיות שאין להן גישה לאינטרנט. במידה ובמוסד הלימודים שלכם/ן לא מוצע פתרון כלל, חשוב מאוד להעלות את הנושא בפני אגודת הסטודנטים, דיקאנט הסטודנטים, או מולנו, על מנת שנוכל לנסות לטפל בכך בצורה פרטנית.

 

אם אני לקווי/ת שמיעה המתקשה בשיעורים המקוונים?

על המוסד האקדמי בו אתה לומד לספק פתרונות בסיטואציה כזו, חשוב לפנות ולהציג את המקרה על מנת שהמוסדות יערכו לכך בהתאם. במקביל, אנו מנסים לחשוב על פתרונות מותאמים לאנשים עם כבדות שמיעה. אנו יודעים שישנן אפליקציות שמבצעות תמלול בזמן אמת, ומנסים להבין איך הן יוכלו להשתלב עם הפלטפורמות השונות ללימודים מקוונים. כאשר יהיה לנו יותר מידע בנושא נפרסם אותו לשימושכם/ן.

בינתיים, הנה קישור לאפליקציה של "תמלול בזמן אמת" שניתן להוריד בטלפון ולשים ליד המחשב בעת השיעור המקוון- האפליקציה יודעת לתמלל בעברית את כל הנאמר בשיעור ואף לשמור את המלל.

 

אם אני בעל/ת לקות למידה המקשה עלי בסביבת למידה מקוונת מסוג זה?

בדיקאנט הסטודנטים של כל מוסד לימוד, ישנו מדור האמון על התאמות ועזרה לסטודנטים וסטודנטיות המאובחנים כבעלי לקויות למידה שונות. כל מוסד מציעה פתרונות ייחודים לסטודנטים וסטודנטיות בעלי לקויות למידה. אם אתם/ן מרגישים/ות שלא ניתן לכם/ן המענה הראוי, או לחילופין, יש לכם/ן רעיון לפתרון שיוכל להקל על הלמידה בסיטואציה זו, נשמח לשמוע מכם/ן ולנסות לעזור ככל הניתן.

בינתיים, הנה קישור לאפליקציה של "תמלול בזמן אמת" שניתן להוריד בטלפון ולשים ליד המחשב בעת השיעור המקוון – האפליקציה יודעת לתמלל בעברית את כל הנאמר בשיעור ואף לשמור את המלל.

 

האם יש אתרים נוספים שמציעים למידה מקוונת בחינם בתקופה זו?

כן. מעבר לקורסים המקוונים שיערכו דרך המוסד, יש אתרים שמציעים, לאור המצב, גישה מקוונת חינמית לקורסים נוספים שיכולים לעזור לסטודנטים בהבנת החומר הנלמד והכנה למבחנים. 

האתרים הם:

  • דני באומן – יציעו את כל הקורסים בחינם לתקופה של חודש, קוד קופון MATANA 
  • Coursera –  יציעו חלק מהקורסים חינם 
  • Ed-x – יציעו חלק מהקורסים חינם 
  • Khan Academy – תמשיך להציע קורסים חינם 

 

 

 

למי ניתן לפנות בתוך המוסד שלי?

התפקידים הרלוונטיים אליהם ניתן לפנות במוסדות האקדמיים:

  • דיקאנט הסטודנטים– דיקן או דיקנית הסטודנטים העומדים בראש מחלקת דיקאנט הסטודנטים, הם בעלי התפקיד, במוסד האקדמי, שאמונים לדאגה ולשמירה על זכויות הסטודנטים/ות ורווחתם/ן בקמפוסים. על כל שאלה ניתן תמיד לפנות לגוף זה. כתובת המייל והטלפונים מפורסים לכל מוסד באינטרנט בחיפוש פשוט. 
  • המזכירות האקדמית– משתנה מעט ממוסד למוסד אבל תפקידה הוא ניהול כל המערכת האקדמית בקמפוסים ולכן לעיתים זה הוא הגורם המוסמך לענות על שאלות כמו קיום קורסים, מבחנים, התמחויות, הגעה לקמפוס וכדומה.
  • אגודת הסטודנטים והסטודנטיות– לרוב הגדול של המוסדות האקדמיים ישנה אגודת סטודנטים שתפקידה לייצג את האינטרסים של הסטודנטים והסטודנטיות במוסד. גם את פרטי ההתקשרות של האגודות לרוב ניתן למצוא באינטרנט, אך אנו נפרסם טבלה שתקל על החיפוש. 
  • מחלקת אקדמיה באגודת הסטודנטים – ברוב אגודות הסטודנטים בארץ ישנה מחלקה העוסקת בנושאים האקדמיים. אם נתקלתם בבעיה הקשורה לאקדמיה (מבחנים, עבודות, שיעורים מקוונים וכדומה) מחלקה האקדמית היא הכתובת שלכם באגודת הסטודנטים לפניות.
  • מחלקת רווחה באגודת הסטודנטים – כמו כן, ברוב אגודות הסטודנטים ישנה מחלקת רווחה שאמונה על רווחת הסטודנטים בקמפוסים. פניות הקשורות בבעיות אישיות, בעיות נגישות, התאמות מיוחדות בגלל מגבלות, וקשיים נוספים – לרוב יתקבלו במחלקה זו.
  • נציב קבילות הסטודנטים- על פי חוק זכויות הסטודנט בישראל, לכל סטודנט ישנה אפשרות לפנות  לנציב קבילות הסטודנטים במוסד. אל הנציב מומלץ לפנות כאשר ישנה פגיעה אישית/התנהגות אינה נאותה/ראויה, עוול שנעשה לסטודנט/ית וכדומה. בדרך כלל את הפרטים של נציב קבילות הסטודנטים ניתן למצוא בעזרת דיקאנט הסטודנטים.

 

 

לרשימת המוסדות האקדמיים ופרטי יצירת קשר: 
מכללת רופין: academy@rup.co.il
מכללת אפקה: Aguda_academy@mail.afeka.ac.il
אוניברסיטת אריאל: pniyot@sua.co.il
מכללת אורנים: Academiaoranim@gmail.com
האוניברסיטה העברית: r_academy@aguda.org.il
מכללת ויצו: Academia.wizo@gmail.co
מכללת קיי: akademia.ok@gmail.com
אוניברסיטת חיפה: academics@univ.haifa.ac.il
האוניברסיטה הפתוחה: academy@studentop.org
המכון הטכנולוגי: aguda10ak@gmail.com
הקריה האקדמית אונו: cademia@aguda-ono.com
מכללת אחווה: academy@agudachva.com
מכללת ספיר: Academya.aguda1@gmail.com
מכללת לוינסקי: Academya.aguda1@gmail.com
מכללת דוד ילין: academy@sdy.org.il
אקדמית תל אביב יפו: shohamisraeli89@gmail.com
אוניברסיטת בן גוריון: academia@aguda.bgu.ac.il
אוניברסיטת תל אביב: acad@student.co.il
ווינגט: academic@agudawin.com
שנקר: academi@myaguda.co.il
מכללת כנרת: academit.kinneret@gmail.com
מכללת עמק יזרעאל: akademi@yvc.ac.il
הטכניון: Academic@asat.technion.ac.il
אוניברסיטת בר אילן: academy@bis.org.il
מכללת עזריאלי: academy.jce@gmail.com
מכללת אשקלון: Aguda.ashkelon@gmail.com
בית ברל: academibb@gmail.com
מכון לב: academy.aguda@g.jct.ac.i
בצלאל: egood.academy@gmail.com
בראודה: academi@obu.co.il
המכללה למנהל: academyaguda@colman.ac.il
המרכז האקדמי למשפט ועסקים: matantrainer470@gmail.com
המרכז האקדמי פרס: Aguda4peres@gmail.com
המרכז הבינתחומי: idcacademia@gmail.com
האקדמיה למוזיקה ומחול: Aguda@jamd.ac.il
מכללת הדסה: academic.as@edu.hac.ac.il
סמי שמעון אשדוד: academib7@ac.sce.ac.il
תל חי: academy@agudatelhai.co.il
מכללת גורדון חיפה: academia@gordon.ac.il
סמינר הקיבוצים: cademic.aguda@smkb.ac.il
מכללת אפרתה: Nurit.bagno@gmail.com
טכנולוגית באר שבע: Academy.tcb@gmail.com

 

שאלות ותשובות לנושאים כלכליים

בעקבות המצב הוציאו אותי לחל"ת, האם מגיעים לי דמי אבטלה?

בהתאם להנחיות החדשות, ריכזנו לכם/ן את כל מה שצריך לדעת ולעשות כבר היום כדי לקבל דמי אבטלה. 

שימו לב! ביטוח לאומי הוסיפו יומיים נוספים לדיווח על הפסקת עבודה והרשמה לשירות התעסוקה. כלומר, כל מי שיירשם עד ה-26.3 ייחשב כאילו נרשם עד ה-15.3.

* כל מי שהוצא לחל"ת ל-30 יום ומעלה יהיה זכאי לדמי אבטלה.
* תקופת העבודה הנדרשת לקבלת דמי אבטלה קוצרה מ-12 חודשים ל-6 חודשים בלבד.
* קבלת דמי האבטלה מתאפשרת גם למי שהועסק במשרה חלקית או במשרה שעתית.
* אחוז השלמת דמי האבטלה (בין 40% ל80%) נקבע על בסיס אחוז המשרה ובהתאמה לחוק שכר מינימום.
* עובד אשר יוצא לחל"ת או מפוטר, עליו לדרוש מהמעסיק טופס בל/1514
* אין קבלת קהל בביטוח לאומי ובשירותי התעסוקה וכל טפסי ההגשה הם מקוונים. מיום היציאה לחל"ת/פיטורין, יש להיכנס לאתר שירותי התעסוקה ולהצהיר על יציאתכם/ן לחלת/פיטורין וכמו כן להיכנס לאתר ביטוח לאומי ולהגיש את הטפסים הנ"ל.
* מי שעובד ביותר ממקום עבודה אחד ויצא לחל"ת באחד מהם: צריך להגיש את המידע על ההכנסות משני מקומות העבודה. דמי האבטלה יחושבו בהתאם. לינק להגשה מקוונת

 

מה עושים עם הפגיעה הכלכלית? כבר שילמתי לרב-קו חודשי/שנתי/סימסטריאלי האם מגיע לי החזר? 

ניתן לפנות לאתר "רב קו אונליין" ולבקש לבטל את העסקה, כמו תמיד, אבל ההחזר יהיה חלקי בלבד ולפי תנאי העסקה. אנחנו נמצאים בשיח בנושא מול משרד התחבורה, בבקשה להאריך את תוקף ההסדר במקום לבטל את העסקה. ברגע שתקבל התייחסות נעדכן בעמוד הפייסבוק שלנו כמובן, במקביל ללחצים שאנחנו מפעילים כדי לקבל תשובה. 

האם ישנו את פריסת תשלומי שכר הלימוד?

אנחנו יודעים שהתקופה הקרובה תהיה קשה ומורכבת כלכלית ולכן פנינו למוסדות לבחון פתרונות לסוגיה זו. נעדכן בהקדם בכל מידע חדש. ממליצים לעקוב אחרינו בפייסבוק כדי להתעדכן באופן שוטף. 

האם ישנו שיח אל מול ביטוח לאומי לגבי פטור או הקלות לסטודנטים בדמי ביטוח לאומי בעקבות הקורונה?
לא. כדי להיות זכאים לדמי אבטלה (במקרה הנפוץ היום- יציאה לחל"ת) צריך לשלם גם ביטוח לאומי. כלומר כדי להיות זכאי צריך להיות אדם המשלם ביטוח לאומי. בנוסף, סטודנטים מקבלים הקלות בתשלום המסים בשנה הראשונה לאחר קבלת התואר ולכן  פטור בתשלום המסים המופחתים היום עשוי לפגוע בסטודנטים בעתיד.

מה מבחינת תשלומים של סטודנטים שגרים במעונות או נאלצו לעזוב את המעונות?

בכל מוסד מתקיימים נהלים שונים. אנחנו מסייעים לכל אגודה בנפרד לפעול מול המוסד, במידה וקיים צורך, על מנת למזער את הנזקים. אנחנו ממליצים לפנות לרכז הרווחה באגודה שידע לכוון אתכם ולסייע בתשובה מתאימה למצב שמתקיים אצלכם.

לימודי הנדסאים

אני לומד/ת במכללה טכנולוגית להנדסאים תחת מה"ט. האם גם אצלנו עוברים ללימודים מקוונים?
כן, הנחיות משרד הבריאות לגבי ההשכלה הגבוהה כוללות גם את המכללות הטכנולוגיות תחת מה"ט. כך שגם המכללות הטכנולוגיות מפסיקות את הלימודים הפרונטליים ועוברות ללימודים מקוונים. מצ"ב הפרסום הרשמי של מה"ט בנושא וההנחיות החדשות להתנהלות המכללות במצב החדש 
לכל בעיה פרטנית ניתן לפנות לפניות הציבור הסטודנטיאליות במה"ט.

באיזו פלטפורמה מתקיימים הלימודים המקוונים?
כרגע נראה שרוב המוסדות האקדמיים והטכנולוגיים בוחרים להשתמש בשיעורים מקוונים במודל, בunicko, באפליקציית ZOOM או GOOGLE TEAMS או webinar של ישראל דיגיטלית. את המידע אודות הפלטפורמה שבחר המוסד שבו אתם/ן לומדים/ות, תוכלו למצוא במיילים שנשלחו אליכם/ן מהמוסד. מוזמנים/ות להיכנס לאתר שמרכז את כל הכלים הטכנולוגיים שרלוונטיים לתקופה זו.
אפשר למצוא את ההנחיות שמה"ט פרסם ה למוסדות לכלים ללמידה מרחוק כאן

סרטון הדרכה לעבודה עם יוניקו
מדריך כתוב לעבודה עם יוניקו
סרטון עבודה לפתיחת כיתה דיגיטלית בזום
מדריך כתוב לעבודה עם זום 

 

מה קורה עם הבחינות הממשלתיות של מה"ט? האם הן מתקיימות כרגיל?
בשלב זה מועדי ב' של בחינות הממשלתיות של מה"ט בוטלו ונדחו למועד לא ידוע. הבחינות ייקבעו מחדש בהתאם להתפתחויות וההתמודדות עם נגיף הקורונה. ככל שהמשבר יימשך, תתבצע היערכות מחודשת לגבי בחינות מה"ט במועד קיץ. אנחנו ממשיכים לפעול בשיתוף פעולה עם מה"ט ונעדכן ברגע שיהיה מידע חדש. פרטים נוספים ואת ההודעה הרשמית של מה"ט אפשר למצוא כאן 

ומה אם כבר שילמתי אגרה על הבחינה?
מי ששילם לא יחויב מחדש ויוכל להעביר את התשלום לטובת הבחינה הבאה.

מה לגבי הגנות על פרויקטי הגמר?
הנחיות של פרויקטי גמר והגנות על פרויקטים ימשיכו להתקיים כרגיל, באופן מקוון או בקמפוס בהתאם להנחיות משרד הבריאות. כלומר, עד 5 אנשים בחדר ובשמירת מרחק של שני מטר בין הנוכחים/ות. מומלץ להתעדכן מול המכללה שלכם/ן האם ההנחיות וההגנות מתבצעות באופן מקוון או פיזי. פרטים נוספים ואת ההודעה הרשמתי של מה"ט בנושא אפשר למצוא כאן

מה לגבי מעבדות ועבודה מעשית בלימודים שאי אפשר לעשות מרחוק?
ע"פ הנחיות מה"ט, ייתכן שיתקיים סמסטר קיץ כדי להשלים את הקורסים שלא ניתן ללמוד מרחוק בצורה מקוונת. כרגע כולנו מחכים להתפתחויות לגבי ההתמודדות עם הנגיף ונעדכן בהמשך האם יהיה לכולנו סמסטר קיץ או לא.

אם תהיה הארכה של סמסטר ב' לתוך הקיץ או סמסטר קיץ, האם נצטרך לשלם עליהם בנפרד?
לא. אם הסמסטר יתארך לתוך הקיץ או יפתח סמסטר קיץ לא יגבה שכר לימוד נוסף עבור הארכת הלימודים. את עדכון המלא של מה"ט אפשר למצוא כאן