חדשות ועדכונים

אתם חושבים כבר זמן מה להחליף את הרכב אך לא לגמרי בטוחים אם לקנות חדש מסוכנות הרכב ולהגרר לעלויות הנלוות לכך או שמא לפנות לרכישת רכב יד שנייה. למרות שאנו חיים בעידן הליסינג והמימון המלא, שוק רכבי יד שנייה גועש ותוסס ובין עשרות אלפי המודעות בלוחות השונים בוודאי נמצאות גם מציאות נחשקות טויוטה, מזדה, ג'יפ ופורד או אולי רכב שטח במצב טוב. כל מה שצריך לדעת ומה כדאי לבדוק, טרם רכישת רכב יד שניה- לפניכם  המדריך מקוצר.
תוכן שיווקי

 

היסטוריית הטיפולים של הרכב

היסטוריית הטיפולים של הרכב היא "תיבת הפנדורה" בתהליך הרכישה של רכב יד שניה. בהיסטוריה יפורטו כל הרכיבים שהוחלפו עם השנים, אם היה בלאי, באיזה היקף ובאיזו תדירות, האם הרכב עבר תאונות, הושבת או הורד מהכביש, האם בוצעו תיקוני פח שהוסתרו על ידי צביעה חדשה או פחחות יפה ואם היו תאונות שבהם הרכב היה מעורב.
פעמים רבות, הדרך היחידה להגיע אל אותה היסטוריית טיפולים היא באמצעות פנייה למוסך בו טופל הרכב בצירוף מספר לוחית הרישוי.
במידה והרכב טופל במוסכים מורשים, והתקיימה לגביו שגרת טיפולים, הרי שמידע זה יהיה נגיש וניתן לקבל אותו מהמוכר עצמו.

בעלות קודמת

רכבים רבים אשר מוצעים למכירה בשוק היד שניה מגיעים מארבעה מקורות שונים:

  • מצי רכב גדול
  • מצי רכב של חברות ליסינג
  • מהשוק הפרטי
  • משוק המוניות

רכבי השכרה מוצעים למכירה במחיר נמוך משמעותית ממחיר המחירון המקובל של הרכב וזאת בשל מד אוץ גבוה ומקדם שחיקה משמעותי. למרות זאת חשוב לציין, שרכבים אלו מטופלים בקפידה ובדרך כלל נמצאים על הכביש בין שלוש לארבע שנים (המשמעות היא, שהם נהנים ממערכות בטיחות מתקדמות ולעיתים אף אבזור מפנק).

רכבי ליסינג משמשים בדרך כלל נהג יחיד ומוצעים למכירה כעבור ארבע שנים מרגע ירידתם לכביש. מחירם משקף בדרך כלל את המצב המכני שלהם ואת מד האוץ. גם במקרים אלו, מדובר על רכבים שפעמים רבות גמעו מעל לעשרים אלף קילומטרים בשנה אזרחית אחת, אך יחד עם זאת טופלו במוסכים מורשים וקל להתחקות אחר היסטוריית הטיפולים שלהם. גם שם ישנן מציאות מבטיחות.

בשוק הפרטי היתרון המובהק בא לידי ביטוי במגוון הרחב שלא קיים בציי הרכב הגדולים, כאן נדרשת בדיקה מעמיקה וקפדנית. חשוב לשאול מה מד האוץ של הרכב, באילו מוסכי טופל, לשאול באיזו חברת ביטוח היה מבוטח, והאם היה מעורב בתאונות.
חשוב להיפגש עם בעל הרכב ולהתרשם מהרכב באור יום.

רכבים המגיעים משוק המוניות- רכבים אלו בני שנים ספורות גמעו קילומטרים רבים, בדרך כלל מדובר על רכבי דיזל עם תיבת הילוכים ידנית. אלו רכבים חסכוניים, שיכולים לשמש כרכב שני או כרכב תפעולי. חשוב גם במקרה זה להבין מה עלות הטיפולים והאחזקה, מהי עלות ביטוח הרכב ולהתחקות אחר ההיסטוריה של הרכב.

הוצאות שוטפות

דלק, טיפולים תקופתיים במוסך, החלפת רכיבים, ביטוח רכב, אביזרים ותוספים. עלויות החזקת רכב מסתכמות בין אלף שקלים לאלפיים שקלים בממוצע למשק בית בישראל (תלוי בשנתון הרכב, ובעלות הביטוח)
קיימות עלויות בלתי צפויות, הקשורות למצב המכני של הרכב ועלויות צפויות כמו רכישת ביטוח לרכב.

ביטוח אונליין

אם בעבר הייתם צריכים לנסוע לחברת הביטוח שלכם בכדי לבטח את רכבכם, כיום טרחה זו אינה נדרשת מכם עוד. כיום ניתן לרכוש ביטוח רכב אונליין דרך המרשתת ולחסוך כסף רב באמצעות מנועי חיפוש והשוואת נתונים.

תוכלו להזין את כל הנתונים של הרכב וכל הנתונים האישיים שלכם ולערוך השוואה בין חברות הביטוח השונות. כך תוכלו להבטיח, כי תזכו למחיר הכי זול ונכון עבורכם מבלי שתצטרכו לצאת מפתח ביתכם, אלא בלחיצת כפתור קטנה.

לסיכום

רכישת רכב יד שניה עשויה להיות החלטה נבונה ביותר, כאשר רוצים לנהוג על רכב איכותי במחיר נגיש.
טרם ביצוע הרכישה, חשוב לקבל כמה שיותר מידע אודות היסטוריית הטיפולים של הרכב. לקחת בחשבון שרכבי השכרה הם רכבים ששימשו נהגים רבים וקיים בלאי רב יותר, מרכבים ששימשו נהג אחד או מספר נהגים בודדים.
לגבי רכב מיד שנייה , גם כאן חשוב להבין מה יהיה ערכו של הרכב בעתיד, כמה ערך הוא צפוי לאבד בהיקף אחוזי והאם יהיה משתלם למכור אותו או לא. יש לשים לב כמובן לסוג הרכב ולהוצאות הנלוות אליו. בהצלחה!

♂︎ ♀︎ ⚥︎