חדשות ועדכונים

השאלות שלכם/ן – התשובות שלנו!

איפה עומד המשא ומתן שלנו מול השר להשכלה גבוהה ומשרד האוצר? מתי יחזרו להתקיים הכשרות מעשיות? האם יש חדש בנוגע לשביתת הסגל הזוטר במכללות הציבוריות?

ריכזנו את כל התשובות לשאלות והפניות ששלחתם/ן אלינו במהלך השבוע, כדי לעשות לכם/ן קצת סדר ולייצר וודאות מרבית ככל הניתן גם סביב נושאים אקדמיים שצפים. 

האם יש חדש בנוגע לשביתת הסגל הזוטר?
המשא ומתן של הסגל הזוטר על תנאי העסקה שלהם מתנהל כבר למעלה משנתיים וחצי ועד לרגע זה משרד האוצר לא הגיעו איתם להבנות. הסגל דורשים להשוות את התנאים שהם מקבלים כמו שמקבלים סגלים מקבילים באוניברסיטאות. צר לנו שהסוגיה נגררת במשך שנים ושהממשלה והאוצר לא השכילו לסגור את הנושא בטרם פתיחת שנת הלימודים ודווקא עכשיו בתקופת הקורונה, בה סטודנטים/ות נפגעים גם ככה. התערבנו אל מול השר להשכלה גבוהה והגורמים באוצר כדי לקדם את הנושא ואתמול (4.11) לשמחתנו הייתה פגישה פיזית והתקדמות זעירה בין הצדדים. ככל הידוע לנו נקבעו שתי פגישות נוספות להמשך השבוע. אנחנו ממשיכים להיות בקשר עם ארגוני המרצים ובשיח הדוק איתם לגבי כל התפתחות. הם מודעים למצב הסטודנטים/ות, הבטיחו שיעשו את כל הנדרש כדי לסיים את התהליך בהקדם ולסייע בלימודים לאחר השביתה. מקווים שהנושא ייפתר ויסתיים בקרוב!

האם יהיה שינוי בתנאי הזכאות לדמי אבטלה ומודל החל"ת?
לפי הנחיות ביטוח לאומי בתקופת הקורונה, ניתן לקבל דמי אבטלה אם יש לך לפחות 6 חודשי אכשרה ב-18 החודשים האחרונים. לאור העובדה שאופי העבודה של צעירים/ות המשלבים לימודים בזמן התואר ועובדים בעבודות מזדמנות – רבים לא הצליחו לייצר רצף תעסוקתי שעונה על הדרישות ולא זכאים לקבל דמי אבטלה. בנוסף, מודל החל"ת הקיים תמרץ מעסיקים רבים להוציא עובדים לחל"ת, מה שמקשה עלינו לחזור לעבודה גם כשזה מתאפשר.
בחודש אוגוסט האחרון הגשנו תכנית כלכלית מקיפה לכל נבחרי הציבור, בה הצגנו את כל הפתרונות הנדרשים להחזרת צעירים לשוק העבודה דרך שינוי מודל החל"ת הקיים והתאמת תנאי הזכאות לאופי העבודה שלנו. במקביל, העלינו את הסוגיה בוועדות הכנסת וגם בוועדת הקורונה האחרונה שלקחנו בה חלק. יו"ר הועדה, יפעת שאשא ביטון, הציעה לקיים דיון ייעודי בנושא ואנחנו פועלים מולה כדי לקדם זאת בהקדם. נעדכן בכל התקדמות! 
לקריאת התכנית הכלכלית: https://bit.ly/2CnhiV0

מה צפי ההחלטה בעניין הפחתת שכר הלימוד? האם לשלם על שכר הלימוד עכשיו או שעדיין להמתין?
בימים אלו אנחנו מנהלים משא ומתן אינטנסיבי מול נציגי משרד האוצר, הוועדה לתכנון ותקצוב שבמל"ג ושר ההשכלה הגבוהה סביב הדרישות להפחתת שכר הלימוד, ביטול התשלומים הנלווים בתואר והרחבת קרנות הסיוע. כל הצדדים מתכנסים מדי יום-יומיים והדיונים בנושא עדיין נמשכים. כרגע לא נוכל להבטיח דבר, אך אנחנו עושים את מירב המאמצים כדי להגיע להבנות ולגשר על הפערים. המשיכו לעקוב.

איפה הדרישה להפחתה בדמי אבטחה עומדת?
הדרישה שלנו עומדת על 50% הפחתה בדמי האבטחה בשכר הלימוד בשנה הקרובה. לצערנו כרגע אין הישגים בתחום זה ואנחנו פועלים בכדי להוציא בעזרת חוק חופש המידע את המידע המדוייק לגבי הוצאות המוסדות בנושא זה. לא נוותר על הפחתה עבור שירותים שלא קיבלנו, גם אם מדובר בסכום נמוך, הצדק חייב להיעשות.

מהם התשלומים הנלווים שאנחנו דורשים לבטל?
הדרישה שלנו לביטול התשלומים הנלווים מתייחסת לתשלומי קורסי שפה (אנגלית, עברית וכו'), תשלומים על קורסים חוזרים, תשלומי תקורות על גרירת שנת הלימודים משנת תש"פ, הפחתה של 50% בדמי האבטחה בקמפוסים והפחתה בגובה תשלומי החומרים במוסדות לעיצוב ואמנות. את כל סעיפי הדרישות שלנו תוכלו למצוא כאן:  https://bit.ly/3nA3rh3

יש לי חוב קטן משנת הלימודים הקודמת, ולכן נחסם לי המודל ואין לי גישה להרצאות שמתקיימות הסמסטר. מה ניתן לעשות?
אנחנו פועלים בימים אלו בפניות הפרטנית שלכם/ן בנושא מול המוסדות והמועצה להשכלה גבוהה כדי שתקבלו את הסיוע הנדרש ותוכלו להמשיך את הלימודים כמתוכנן. כדי שנוכל לעזור ולהבין את היקף הסיוע הנדרש, בבקשה הרשמו כאן: https://bit.ly/2TgXzel

מה יהיו הצעדים הבאים שלנו במקרה ולא יענו על הדרישות?
מדי יום מתכנסים צוות ההתאחדות יחד עם 47 נציגי אגודות הסטודנטים ברחבי הארץ כדי לעשות הערכת מצב ולדון בהמשך הצעדים הבאים שלנו. כרגע המשא ומתן עדיין בעיצומו ועוד מוקדם להעריך לגבי ההחלטה שתתקבל – אבל בכל מקרה שבו לא יינתן הסיוע הנחוץ ונבחרי הציבור לא יבואו לקראתנו, אנחנו לא נהסס להשתמש בכל האמצעים והכלים העומדים לרשותנו, בין היתר הפגנות נרחבות ואף השבתה.

מה הצלחנו להשיג לאורך התקופה האחרונה?
לאור הפגיעה הכלכלית שנוצרה בעקבות הקורונה, אנחנו פועלים מסביב לשעון כדי לקדם את טובת כלל הסטודנטים ולהשיג את הסיוע הנדרש שיאפשר לכולנו לצאת מהתקופה הזאת מחוזקים יותר. בחודש יוני האחרון, לאחר מאבק עיקש של שלושה חודשים, הצלחנו להשיג חבילת סיוע על סך מאה מיליון ש"ח שהועברו לעשרות אלפי סטודנטים/ות דרך מלגות וקרנות סיוע בגובה של 4,000-5,000 ש"ח. עם עיצומו של הגל השני וההבנה שגודל המשבר עצום והמצוקה ממשיכה להתרחב – יצאנו למאבק נוסף שממשיך עד עכשיו דרך הפגנות במספר מוקדים ברחבי הארץ בשיתוף 47 נציגי אגודות הסטודנטים, הגשת תכנית כלכלית מקיפה לכל נבחרי הציבור, פגישות עם משרדים ממשלתיים והגורמים האחראים ודיונים בוועדת הכנסת.
כרגע אנחנו מנהלים משא ומתן אינטנסיבי עם נציגי משרד האוצר, הועדה לתכנון ותקצוב שבמל"ג והשר להשכלה הגבוהה סביב הדרישות שלנו. אנחנו דוחפים להגיע להבנות בצורה המהירה והטובה ביותר עבורנו. בינתיים, מוזמנים/ות לקרוא על לכל תחומי הפעילות שלנו בתקופה האחרונה בזירה הכלכלית, אקדמית וחברתית:
https://bit.ly/2WjwoCc

האם אתם פועלים לקידום למידה היברידית?
כן, אנחנו פועלים מול המשרד להשכלה גבוהה ומשרד הבריאות לקראת אישור פתיחת הקמפוסים תוך שמירה על בריאותם של הסטודנטים/ות והסגלים.

האם אתם פועלים לקידום מתווה בחינות?
כן. אנחנו בקשר הדוק עם משרד ההשכלה הגבוהה והמוסדות כדי להיערך לתקופת הבחינות כבר מעכשיו, תוך ניסיון לצמצם את היקף הבחינות שאין לגביהן ודאות. נעדכן בכל התקדמות!

מתי יחזרו להתקיים ההכשרות המעשיות?
הנושא הזה הוא אחד מנקודות התורפה העיקריות של המעבר למערכים מקוונים. הפתרונות המוצעים של למידה מרחוק עשויים לצמצם מאוד את גודל הפגיעה בלימודים אקדמיים בשנה הנוכחית, אך עם זאת, למידה מקוונת לא נותנת מענה לכל הקורסים/מעבדות/הכשרות שחייבים להתנהל באופן פיזי. כרגע כל מוסד נותן פתרונות שונים – חלק מההכשרות המעשיות מתקיימות באופן פרונטלי וחלק לא, תלוי באיזה משרד ממשלתי מדובר. לדוגמא, מתמחים בחינוך המיוחד עבדו כרגיל גם בסגר וכך גם משרד הרווחה והעובדים הסוציאליים מקבלים מטופלים פיזית. אנחנו פועלים מול השר להשכלה גבוהה ומשרד המועצה להשכלה גבוהה כדי לאפשר ולהחריג למידה בקורסים ומעבדות שאינם ניתנים להשלמה באמצעים מקוונים בכל תקופה שאין סגר כללי, לצד התאמה מיוחדת עבור אוכלוסיות בסיכון. מקווים שנוכל להגיע לפתרונות בהקדם.


האם יש צפי חזרה ללימודים פרונטליים מלאים?
לצערנו עדיין אין צפי ברור והנושא מאוד תלוי בוועדת הקורונה, בנתוני התחלואה ובהנחיות משרד הבריאות. כמובן שגם אנחנו מצפים לחזור לשגרה בהקדם ובכל התפתחות חדשה נעדכן 🙂

אני בעל/ת לקות למידה המקשה עלי בסביבת הלמידה המקוונת, למי ניתן לפנות?
בדיקאנט הסטודנטים של כל מוסד לימוד, ישנו מדור האמון על התאמות ועזרה לסטודנטים וסטודנטיות המאובחנים כבעלי לקויות למידה שונות. כל מוסד מציעה פתרונות ייחודים לסטודנטים/ות בעלי לקויות למידה ואנחנו ממליצים לפנות אליהם ולאגודת הסטודנטים שיוכלו להכווין ולסייע באופן מקומי. אם אתם/ן מרגישים/ות שלא ניתן לכם/ן המענה הראוי, או לחילופין, יש לכם/ן רעיון לפתרון שיוכל להקל על הלמידה בסיטואציה זו, נשמח לשמוע מכם/ן ולנסות לעזור ככל הניתן: [email protected]

♂︎ ♀︎ ⚥︎