חדשות ועדכונים

(תוכן בחסות Jobit)
איך אפשר להשתמש בטלוויזיה כדי לגבש את האני המקצועי שלנו
?

לא בושה להודות שהחלטתם ללמוד משפטים בהשראת "האישה הטובה". זה ממש בסדר אם תוך כדי בינג'ינג ב"אנטומיה של גריי", דמיינתם איך תוכלו להציל את העולם. זה לא יוצא דופן לפנטז על אקזיט, בעקבות צפייה ב"סיליקון ואלי" או ב"מסודרים", בואו נודה, לפעמים טלוויזיה היא לא רק טלוויזיה. סדרות טלוויזיה נותנות לנו הצצה אל עולמות שונים, גם אם אינן מייצגות את המציאות במלואה. סדרות המתרחשות במקומות עבודה, בהחלט עשויות להעניק לנו השראה, רעיונות, מיומנויות והברקות, את אלה נוכל לאמץ בדרך לגיבוש האני המקצועי שלנו, ששואף להתבלט ולהצליח.

מה אפשר ללמוד מסדרות על עולם הרפואה?

בסדרת בית החולים "ד"ר האוס", בה הרופא מצטייר כבלש והמחלות כתעלומות המחכות לאבחנה, נוכל ללמוד דבר או שניים על אסטרטגיות פתרון בעיות בשיטת האלימינציה (דרך השלילה.) נוכל לרגל אחרי הדרכים להנעת צוות עובדים, בדרך  אלטרנטיבית ויצירתית, וכיצד ניתן לעבד ולארגן מידע רב וסותר, תחת לחץ זמן ובעתות חירום.
לאלה מאתנו החולמים להיות רופאים , מומלץ לצפות גם בסדרה "האנטומיה של גריי". לפחות נדע לשאול את השאלות הנכונות לפני שנקדיש את חיינו להתחייבות מרובת השנים של לימודי הרפואה. האם זה בשבילך? האם שעות ארוכות ללא שינה זהו דבר שתוכל לעמוד בו? האם תהליך הכשרה בלתי נגמר, היררכי וקשה הוא דבר שתואם את אישיותך? האם יש בך את החוסן הנפשי להתמודד עם טעויות שבהכרח יקרו, ושלעתים יובילו לאובדן חיי אדם?
האם יש בך את התשוקה להמשיך וללמוד כל הזמן, גם אחרי עשורים במקצוע?
האם יש בך את מידת ההקרבה כלפי העובדים לצדך והאם יש בך סובלנות להכיל את השונה? האם תוכל לשאת את העובדה שחייך האישיים יתנהלו באופן חסר פרופורציה לעבודה? ואיך אתה מתנהל בצוות?
לסיכום, עליך לוודא כי יש בך את התשוקה למקצוע המורכב והתובעני הזה, או לחלופין את היכולת להודות שאחרים יעשו זאת טוב ממך.

יזמים?

גם מסדרת הסטארט אפ סיליקון ואלי, על כל הגזמותיה, הטון ההומוריסטי והמוקצן שלה, אפשר ללמוד שעורים חשובים. דרך הסדרה, אנו נחשפים לתהליכים המטלטלים של כל חברת סטארט אפ. החל משלבי הגיוס, וציד הראשים של החברות, וכלה בהתמודדות עם גניבת זכויות יוצרים, תחרות על רעיונות ועל מוחות, במרוץ אל קו הסיום- האקזיט הנחשק. מהסדרה נוכל ללמוד כיצד להימנע מכישלונות של יזמים, אילו מכשולים ממתינים לממציאים בדרך אל מימוש האב טיפוס, איך לקרוא את השוק המטורף שברגע אחד יכול להיות מבטיח ומתגמל, וברגע הבא תתכן בו מפולת דרמטית. הסדרה מרביצה בנו שעורים באומץ ונטילת סיכונים גם עסקיים וגם אישיים. היא מדגימה אחד לאחד, את תפיסתן של הזדמנויות מבטיחות בשתי ידיים, ולחלופין, את החמצתן הכואבת.

אולי משפטנים או פוליטיקאים?

מהסדרה "האישה הטובה",  סדרה משפטית ופוליטית, נוכל ללמוד דבר או שניים על משפט, פוליטיקה ותקשורת, ועל הקשר הסבוך והמרתק בין שלושתם. בסדרה אנו צופים בטכניקות וירטואוזיות לניהול משא ומתן וניהול משברים, כמעט ברמת הפרק הבודד. אנו למדים כיצד להשתמש בתקשורת ולהכפיף אותה לצרכינו, וכיצד התקשורת משתמשת בנו, בדיוק לאותה המטרה. הסדרה מספרת לנו כיצד חברות מצליחות לשנות את ייעודן כדי להסתגל למצבים משתנים ודינמיים, ומדגימה לנו עקרונות של הסתגלות, גמישות ותושייה. מסדרה זו אפשר בהחלט ללמוד על פרשנות נרחבת של חוקים, על תקדימים משפטיים ועל מניפולציות ותחבולות שמבצעים עורכי דין, נאשמים ושופטים.

בנוסף, אנו מקבלים הצצה אל מאחורי הקלעים של קמפיין בחירות. לטעות, לתהות ולהתבלבל בנוגע למי הם הטובים ומי הרעים, מי הם השחקנים המרכזיים, וכיצד אינטרסים משותפים עשויים לייצר שותפויות.
לצד הערך המשפטי והפוליטי שלה, "האישה הטובה" מלמדת אותנו כיצד מתנהלים בתוך משרד גדול, איך אפשר להתבלט ולתמרן כשאת ה"בחורה החדשה בשכונה", ואילו תכונות ותמרונים מעניקים לך את הערך המוסף, שיבטיח את מעמדך כשחקנית משמעותית בחברה, כזו שאי אפשר לוותר עליה. הגיבורה הראשית בסדרה מדגימה לנו איך מתמודדים עם אמוציות בסביבה גברית, ואיך מתנהלים נכון בדינמיקה קבוצתית. בנוסף לפרמטרים המקצועיים, "האישה הטובה" מספקת לנו הצצה אל סביבת עבודה שמתמזגת ומתנגשת עם החיים האישיים. כיצד מערכות יחסים וסיפורי אהבה באופן בלתי נמנע, נובטים בקונטקסט המקצועי, ומעמידים  במבחן קשרים רומנטיים.

כל הסדרות הללו, משקפות דילמות יומיומיות גדולות כקטנות, קונפליקטים פשוטים לצד מורכבים, והן מעלות שאלות רבות. כל אלה עשויים בהחלט להכין אותנו לעולם הקריירה, או לכל הפחות להעמיס אותנו בחומר למחשבה.

♂︎ ♀︎ ⚥︎