חדשות ועדכונים

התקופה הסטודנטיאלית מהווה חלק משמעותי מתהליך ההתבגרות וכוללת בתוכה הרים של כיף אבל גם לא מעט מאבקים כלכליים לא פשוטים. רוצים להיות מאלה שמשלמים קצת פחות? המשיכו לקרוא
יובל בנר (בשיתוף 9.000.000)

אין כמו להיות סטודנט. לפתוח את הראש, להכיר אנשים חדשים וגם להתנסות לראשונה בהתנהלות כלכלית עצמאית. באופן טבעי, יוקר המחייה נותן את אותותיו בצורה הברורה ביותר דווקא כאשר כושר ההכנסה שלך הוא הנמוך ביותר, כמו במקרה של עבודות זמניות או במשמרות, כך שדווקא בתקופות המבחנים, מתי שצריך את הראש הנקי ביותר, דווקא אז נוצר הלחץ הכלכלי הכבד ביותר עקב העובדה הפשוטה שאין זמן לעבוד. לכן, קיבצנו עבורך כמה קיצורי דרך קטנים להרחקת המינוס:

תמיד להשוות
הכלל הראשון לחיסכון הוא גם זה שיהיה הגורף והכללי ביותר. פשוט מאד, תמיד להשוות. קניות בסופר? לא בטוח שהסופר הקרוב לביתך הוא הזול ביותר ולכן בדיקה של מחיר הסל בצירוף הרגל פנסיונרי אך כלכלי – לגזור קופונים מעיתונים – יכול לחסוך לך מאות שקלים בחודש. בנושא ביטוחים, למשל, העניין נהיה אפילו פשוט יותר לביצוע, חיפוש מהיר באינטרנט של  ביטוח רכב השוואת מחירים, או השוואת ביטוח חובה לצורך העניין, תציג בפניך מחירי ביטוח רכב וכאן, כמובן, הפערים משמעותיים ומצטברים ומומלץ לבדוק את כל האפשרויות. בנוסף, מועדוני לקוחות יכולים לחסוך כסף רב רק עקב ההשתייכות לקמפוס כזה או אחר, אך מצד שני יש לראות שלא מביא להוצאות מיותרות רק בגלל הנחות משמעותיות. יש לתת תשומת לב מיוחדת לקניות טרם פתיחת הלימודים, אז בדרך כלל יש להצטייד בלפטופ דנדש ושאר ציוד לימודי, מה שבקנייה אימפולסיבית עלול ליצור חור רציני בכיס. לכן, תמיד תבררו איפה כדאי, כמה ולמה.

להשתתף בהוצאות
המשאב היקר ביותר שזמין לך בזמן הלימודים, הוא לא אחר מאשר חבריך לספסל הלימודים, או יותר נכון, לארוחת הצהריים. עיקרון הפעולה עובד כך שאם רוכשים כמות גדולה יותר של פריט מסויים, מחירו יהיה בדרך כלל נמוך יותר. לכן מומלץ לתכנן כמה שיותר ארוחות משותפות כשכל פעם חבר אחר או שותפים לדירה אחראים על הכנת הארוחה. כך ישנו סיכוי גדול יותר להשתמש בכל חומרי הגלם שניקנו ובכלל, להיות יצירתיים ובאמת להשתמש בכל מה שיש במקרר. כמובן, ביצוע של ארוחה כזו דורש תכנון, קנייה של מוצרים נכונים ולא יקרים והכי חשוב, חברים שלא מבריזים ושבתורם באמת יכינו ארוחה מפנקת. אך לא רק במוצרי מזון מדובר, בקנייה משותפת של ציוד לימודי, מחשבים ושאר סחורה סטודנטיאלית יכול להיחסך כסף רב. כל מה שצריך לעשות הוא לארגן את החברים וליצור קשר עם בעלי עסקים המעוניינים לתת הנחה לסטודנטים בקנייה גדולה.

לנצל הטבות
בזמן הלימודים נדמה לעיתים שהכל על גבך. לא ברור למה ואיך תורם נטל כלכלי גדול כל כך בתקופת הלימודים להצלחתך. ואכן, ככל שעובר הזמן חלק מהדברים אכן משתפרים. הטבות למשרתי מילואים רק הולכות וגדלות עם הזמן וכדי לממשן כל שעליך לעשות הוא לגשת למשרד הדיקן ולברר מהן ההטבות המגיעות לך. הטבות שכאלה יכולות להגיע אף לאלפי שקלים בשנה, התחשבות במועדי מבחנים ועוד. בנוסף, עצם הצגת תעודת הסטודנט יכולה לחסוך כמה שקלים בבתי עסק רבים, בשמורות של החברה להגנת הטבע ובשאר גופים המספקים הטבות לקהל חסכן זה. הדבר אותו צריך לזכור הוא שלמרות שעיתים קשה לחוש זאת, הנך חלק קטן מגוף גדול מאד, עם פרטים רבים ובסך הכל, לא מעט כסף. נצלו את כח זה כדי לחסוך היכן שניתן והתרגלו לתרגל את המשפט הקליט "יש פה הנחה לסטודנטים?".

מלגות
בואו נתחיל מהסוף: אתם זכאים למלגות. לא משנה מאיפה באת, כל עוד לא רשום על שמך קומפלקס דירות וכמה מכוניות, רוב הסיכויים שיש לך זכאות לאיזושהי מילגה. העבודה היחידה הנדרשת ממך היא לא מעט טופסולוגיה שבדרך כלל מסתכמת בכמה ערבים במשך שבוע אחד בתחילת או אפילו לפני הסמסטר הראשון ולהתפלל לטוב. מלגה טובה יכולה לפנק אתכם אפילו בכמה אלפי שקלים בחודש שכמו שבטח הבנתם, שוות זהב.

שכר דירה
שכר דירה הוא באמת מקום בו קשה לחסוך. הדבר החשוב ביותר לעשות לפני החתימה על הסכם השכירות הוא להבין כמה תשלמו על החיים באותה דירה, האם היא קרובה או רחוקה ללימודים ולמרכזי חייכם האחרים, קירבה למרכזי קניות או סופר זול וגם לתחבורה ציבורית שיכולה לחסוך לכם כסף. בנוסף, פרוייקט כדוגמת "כאן גרים" יכול לחסוך לכם שכר דירה והוצאות נוספות בתמורה למגורים עם האוכלוסייה הותיקה.

ולסיכום?
זיכרו, שקט כלכלי הוא שקט נפשי שיכול לעזור לך בהישגים הלימודיים והחברתיים, לא להסס להשקיע גם בו.

♂︎ ♀︎ ⚥︎