חדשות ועדכונים

עבודות לימודיות מעולם לא היו קלות יותר

סטודנטים מבלים חלק גדול מזמנם בכתיבת עבודות וביסוס טענות והשערות על מחקרים קודמים. אבל איפה מוצאים מאמרים רלוונטיים, היכן מחפשים מידע עדכני ואיפה הוא הכי נגיש ואמין? הנה כמה סוגים של מאגרים שאותם שווה להכיר:

חיפוש מאמרים לכתיבת עבודות אקדמיות הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההכשרה של סטודנטים. כל סטודנט בארץ ובעולם מבלה חלק ניכר מזמנו בחיפוש אחר מאמרים מן הסוג הזה, כי הציפייה ממנו היא להצגת טענות בצורה ברורה ולביסוסן על מחקרים קודמים, נימוקים, השוואות, דוגמאות ועוד. הדרך לעשות זאת היא למצוא מאמרים רלוונטיים ועדכניים ולשזור אותם לפי כללי הציטוט הנדרשים בתוך העבודה האקדמית. אך מאיפה מתחילים ומה ההבדל בין המאגרים הקיימים?

מגוגל ועד אמזון: מאגרי מידע חופשיים

הכי נוח להתחיל לכתוב עבודה אקדמית עם חיפוש מאמרים במאגרי מידע חופשיים. לפני שנגיע לחסרונות של מאגרים מן הסוג הזה, נסביר שאפשר לעשות זאת באמצעות גוגל, גוגל scholar או אתר אמזון.

בגוגל תמצאו בעיקר הפניות כלליות ואפשרות להרחיב את הידע על נושא מסוים,  לעומת גוגל סקולר שמיועד למאמרים אקדמיים בלבד אך לא תמיד הם פתוחים בפני כולם. מנגד, באמזון תוכלו למצוא פרטים על ספרים מסוימים באנגלית ולהזמין אותם בשביל לבסס עבודות אקדמיות גדולות כמו תזה ודוקטורט.

מאגרי מידע אקדמיים: כל מה שקורה במוסד האקדמי שלכם

החיסרון של מאגרי מידע חופשיים הוא שאי אפשר להבטיח את אמינות התוכן והוא לא ממש נבדק על ידי אנשי מקצוע. הפתרון לכך הוא להמשיך את החיפוש באופן עדין יותר בתוך מאגרי המידע האקדמיים. כל מוסד אקדמי שמכבד את עצמו מחזיק במאגר מן הסוג הזה והסטודנטים רשאים לקבל אליו גישה חופשית.

כמו כן, סביר להניח שבתוך הסילבוס של הקורס בו אתם כותבים את העבודה יופיעו לכם שמות המאמרים או לפחות המחברים. חיפוש שלהם בתוך מאגר המידע של האוניברסיטה או המכללה בטוח יניב תוצאות ויקצר משמעותית את משך הזמן שתצטרכו להשקיע במשימה.

מאגרי מידע רשמיים: מגיעים עד המקור

לא רק סטודנטים באקדמיה מחפשים מאמרים ומידע מבוסס ולכן כדאי להכיר גם את האפשרות של שימוש במאגרי מידע רשמיים. "הספרייה הלאומית של ישראל" למשל מפעילה אתר אינטרנט עם מגוון עצום של מקורות מידע. זהו הגוף הלאומי המופקד על אוצרותיה המודפסים של ישראל בכלל ותרבות העם היהודי בפרט, ותפקידה הוא לרכז את כתבי העת והעיתונים מקום המדינה ועד היום.

באתר הספרייה ניתן לקבל גישה לאוספים וארכיונים מטעם המדינה, לראות קטלוגים ומאגרים ולקרוא על חינוך, מוזיקה ועוד. נכון להיום רשומים בספרייה הלאומית מעל 5 מיליון פריטי דפוס וארכיון, רוב התכנים זמינים באתר האינטרנט של הספרייה וחלקם מחייבים גישה פיזית מתוך הספרייה עצמה שנמצאת בגבעת רם בירושלים.

♂︎ ♀︎ ⚥︎