חדשות ועדכונים

כמה זמן חשבתם על מה שאתם רוצים ללמוד?
כמה זמן הקדשתם למחשבה של איפה ללמוד? כמה השפעה הייתה לזה לקריירה העתידית שלכם?

לא נעים להודות, אבל רובנו לא הקדשנו מחשבה רבה לשאלות הללו. כן, אנחנו אנושיים, ובתור שכאלה אנחנו לוקים בהטיות רבות. מחקרים רבים בכלכלה ההתנהגותית כבר הדגימו איך אנחנו מקדישים המון זמן בהחלטות קטנות, אך כאשר מדובר בהחלטות כלכליות גדולות אנחנו פונים לשיקולים פחות רציונליים: העיר שנראית הכי מגניבה, המכללה בה החברים שלי לומדים, המקצוע שההורים דחפו אליו, או אפילו לפי מידת "המגניבות" שבה זה נתפס אצלי באופן אישי. זאת, כאשר למעשה מדובר באחת ההחלטות החשובות של חיינו, שתקבע לא רק איך ייראו שלוש או ארבע השנים הקרובות – אלא איך יתפתח מסלול התעסוקה העתידי שלי.
למעשה, יש פה שני פערים בולטים שאנחנו בהתאחדות מזהים – הפער שבין העולם האקדמי לבין מה שידענו עליו לפני, והפער בין העולם האקדמי לבין עולם התעסוקה של אחרי התואר.
צעירים לפני התואר לרוב לא יודעים מה בדיוק הם ילמדו בתכנית הלימודים בכלכלה או במדע המדינה, וצעירים לפני לימודים לרוב לא יודעים מה ההבדל בין הנדסת תוכנה באפקה לעומת מדעי המחשב באקדמית תל אביב יפו. ברגע הבחירה אנחנו לרוב לא חושבים על מסלול הקריירה המלא והאפשרויות שנפתחות בפנינו.
לשם כך יצרנו סקר מיוחד הנועד לאשש מחקרית ולזהות במדויק את אותם פערים. הסקר הוא שיתוף פעולה עם מרכז טאוב, גוף מחקר מוביל על המדיניות הכלכלית בישראל. במסגרתו אנחנו מנסים למפות את מסלול הקריירה של בוגרי תארים אקדמיים: כמה זמן לקח לך למצוא את העבודה ה"מקצועית" הראשונה שלך? כמה הרווחת בתחילת הקריירה וכמה את מרוויחה עכשיו? כמה העבודה הנוכחית שלך קשורה לתחום הלימודים אותו למדת ואיזה דברים באמת ספגת ולקחת איתך הלאה מהתואר?

אנו בהתאחדות חושבים כבר הרבה זמן על השאלה הזו – איך אנחנו בוחרים מה ללמוד? זוהי שאלת מפתח שבעצם אומרת – אנחנו פה כדי לחזק את הסטודנט הישראלי, וכחלק מזה אנחנו חייבים להסתכל גם על הצעד שלפני ועל הצעד שאחרי.

מרגישים שהלימודים האקדמיים לא תרמו לכם כלום לקריירה? – תענו על הסקר
מרגישים שהייתם רוצים ללמוד משהו אחר כדי להגיע יותר בקלות לאיפה שאתם היום – תענו על הסקר
מרגישים שהמוסד שלכם הכין אתכם כראוי ליום שאחרי – תענו על הסקר

לימודים אקדמיים הם חלק מההחלטות הגדולות הללו, שאנחנו לא מקדישים להם מספיק מחשבה. על מנת לשנות זאת בדור העתיד של הסטודנטים הישראלים אנחנו זקוקים לעזרה שלכם כעת – ענו על השאלון ותעזרו לנו להנגיש את המידע הקריטי הזה לדור חדש של צעירים בישראל.

>> לחצו לסקר 

מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל הוא מוסד מחקר עצמאי ובלתי מפלגתי העוסק בנושאי כלכלה וחברה. המרכז מספק לקובעי המדיניות ולציבור מחקרים ונתונים בכמה מהסוגיות החשובות ביותר שישראל מתמודדת עמן בתחומי חינוך, בריאות, רווחה, שוק העבודה והמדיניות הכלכלית, כדי להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות בישראל ולשפר את רווחת כל תושבי המדינה.

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית היא מרכז הפעילות לייצוג הסטודנט הישראלי, ובית לאגודות ולקהילות הסטודנטים שפועלות ברחבי הקמפוסים במכללות ובאוניברסיטאות ברחבי הארץ. תפקידנו להעצים את מעמד הסטודנט בישראל, דרך מגוון רחב של פעילויות, כולל הקמה וייסוד של גופים המתמחים בשינוי מציאות דרך עשייה מקצועית ועמוקה הנוגעת בלב העשייה הציבורית, ניצבת מול מקבלי ההחלטות ומקדמת כל יום את המקום והכח של הסטודנטים, אנשי המחר.

♂︎ ♀︎ ⚥︎