חדשות ועדכונים

אם גם אתם לא בטוחים מה תוכלו לעשות עם התואר בכלכלה או חשבונאות, קראו כיצד מוצאים עבודה אמתית של גדולים, כזו שתאפשר לכם לצבור את הניסיון הדרוש ולהתקדם בדרגות כבר מהרגע הראשון לאחר סיום התואר

דסי ניר (בשיתוף אלטשולר שחם)

 

כמו מאות סטודנטים אחרים לכלכלה, גם איתי ונועה, צלחו את הבחינות במחי

רים א׳ וב׳ וגם הקורסים בסטטיסטיקה כבר מאחוריהם. נועה, שלומדת גם בחוג לחשבונאות שקועה עמוק בלימודים לקראת הבחינות בפיננסית ובדיני תאגידים. איתי, כמו רבים מחבריו לספסל הלימודים, עובד בשנה האחרונה במוקד שירות לקוחות באחת מחברות הביטוח במשמרות שמאפשרות לו להגיע ללימודים ולממן את שכר הדירה והדלק לרכב. לעומתו, נועה העדיפה להמשיך למלצר במסעדה שבה החלה לעבוד בשנתה הראשונה לתואר, פשוט כי הטיפים משתלמים יותר מהבונוסים שמקבל איתי. מה שבטוח הוא שגם נועה וגם איתי מחכים בקוצר רוח לסיום הלימודים, ובעיקר – שניהם מודאגים מהעבודות שמחכות להם לאחר סיום התואר. הם לא למדו קשה כל כך כדי להמשיך לעבוד במשמרות ולהרוויח טיפים לפי מצב הרוח של הלקוחות.

אז איך מוצאים עבודה מיד לאחר התואר כאשר אין לכם ניסיון?

  • חפשו משרות התחלתיות בגופים פיננסיים

גם אם למדתם מנהל עסקים, לא סביר לצפות לנהל גופי ענק בשנה הראשונה לאחר התואר. למרות זאת, זה לא אומר שאתם צריכים

 להתפשר על משמרות מתישות בשכר מינימלי. בישראל יש לא מעט גופים פיננסיים המציעים תפקידים התחלתיים במשרה מלאה וכל שנדרש מכם הוא השכלה גבוהה בתחום קשור כמו כלכלה, חשבונאות ומנהל עסקים. תפקידים התחלתיים אלו מעט פחות מתגמלים ממה שהייתם שואפים בהתחלה, אך הם יאפשרו לכם ללמוד מקרוב כיצד פועלים אותם גופים פיננסיים ומהם מסלולי הקריירה הפתוחים בפניכם באותו גוף.

טיפ של אלופים: כשאנחנו חושבים על גופים פיננסיים אנחנו בדרך כלל חושבים על בנק או חברת ביטוח, אך גוף פיננסי שפחות מוכר לרבים הוא בית השקעות המציע בדרך כלל משרות מגוונות לבוגרי תארים פיננסיים. בתי השקעות בדרך כלל מציעים לבוגרים הטריים דריסת רגל חשובה בעולם הכלכלי, במשרה מלאה ועם הכשרות שונות על חשבון החברה שפותחות לכם אופק לשנים הבאות. מי שמתמיד, משקיע ובונה מערכות יחסים יגלה בבתי השקעות הזדמנות מרתקת להשפיע על שוק ההון הישראלי מבפנים.

(צילום: Shutterstock)

 

  • בקרו בירידי תעסוקה ובדקו אפשרות להשתלב בתכניות התמחות שונות

האוניברסיטאות והמכללות השונות מודעות לחששות של הסטודנטים מהמעבר מהחממה המגוננת של הלימודים לשוק העבודה. מדי שנה מקיימים מוסדות הלימוד השונים ירידי תעסוקה כדי לחשוף את הסטודנטים למקומות עבודה מגוונים ולאפשר למעסיקים נגישות גבוהה לבוגרים הטריים. גם במכללה בה לומדים איתי ונועה ייערך בקרוב יריד מעסיקים ובו צפויים להשתתף בתי השקעות, חברות ביטוח, בנקים, משרדי רואי החשבון הגדולים, וחברות נוספות.

טיפ של אלופים: בחלק ממוסדות הלימוד קיימות תכניות התמחות בשכר או שלא בשכר, המאפשרות לכם להכיר יותר מקרוב את אופי העבודה במקומות עבודה שונים. שווה לנצל אותן כקרש קפיצה לעבודה במשרה מלאה בגוף שאתם כבר מכירים מבפנים ויצרתם בו קשרים. גם התמחות היא סוג של תפקיד התחלתי המאפשר לכם להרשים את האנשים הנכונים וליצור קשרים שעשויים להוביל אתכם להזדמנויות מעניינות בהמשך.

  • בדקו היכן לומדים החברים שלכם

והאם ישנן משרות פתוחות בחברות בהן הם עובדים שיוכלו להמליץ עליכם. ישראל היא מדינה קטנה בה כולם מכירים את כולם ואין תחליף למכתב המלצה אישי ממי שמכיר אתכם ויכול להציג אתכם ישירות למגייס בחברה. חברים יכולים לסייע לכם לשמוע על משרות כבר בשלב הראשוני שהן נפתחות ולאפשר לכם נקודת פתיחה טובה יותר. בנוסף, תוכלו לשמוע מהם חוות דעת כנה על אופי העבודה והאווירה במקום העבודה כדי שתוכלו להתכונן טוב יותר לראיון העבודה ולדעת לקראת מה אתם הולכים.

טיפ של אלופים: גם מעסיקים אוהבים המלצות אמתיות מחברים המסייעות להם לגייס עובדים איכותיים ולשמור על אווירה נעימה ומשפחתית במקום העבודה.

 

בשיחה בדרך למסעדה לעוד משמרת, עם חבר שסיים את הלימודים בשנה הקודמת והחל לעבוד בבית השקעות מוביל לפני כמה חודשים, הוא סיפר לנועה על העבודה המאתגרת והמתגמלת בבית ההשקעות. כרואת חשבון לעתיד וודאי שנועה ידעה מהו בית השקעות וכיצד הוא פועל, אך בכל זאת בתי ההשקעות היו פחות מוכרים לה ולכן כלל לא חשבה עליהם כמקום עבודה אפשרי. הטיפים שהצליחה לאסוף מהלקוחות במסעדה במשמרות שהתארכו עד השעות הקטנות של הלילה נראו פתאום פחות ופחות אטרקטיביים. כעת איתי ונועה כבר הרגישו בטוחים יותר שהעתיד יביא איתו בשורות חיוביות וששוק העבודה יאפשר גם להם למצוא את מקומם בתחילתה של קריירה מזהירה.

♂︎ ♀︎ ⚥︎