חדשות ועדכונים

חושבים על תואר שני? הנה 3 דברים שצריך לחשוב עליהם

תנאי הקבלה, סוג התואר ואפשרויות הלימוד הם רק חלק מהנושאים שעליהם כדאי לכם לחשוב לפני שאתם נרשמים לתואר שני. מבולבלים? הנה המדריך שילווה אתכם

("כתבה פרסומית בשיתוף מימון ישיר")

 

לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, בשנת הלימודים שהחלה בספטמבר 2018 למדו במוסדות האקדמיים כ-306 אלף סטודנטים, שבהם 230 אלף לתואר ראשון, 63 אלף לתואר שני, 11 אלף לתואר שלישי ומעל 1,000 סטודנטים ללימודי תעודה. בתוך כך, ישנה מגמה של גידול בתארים המתקדמים ומאז תחילת שנות ה-2000 כמעט והוכפל מספר הסטודנטים לתואר שני: לשם השוואה, בתש"ס למדו לתואר כזה כ-30 אלף סטודנטים בלבד.

אך הביקוש ללימודי תואר שני לא בא על חשבון הכנה מוקדמת. אם גם אתם רוצים להצטרף לרשימת מקבלי התארים המתקדמים, יש לפחות 3 דברים שכדאי לכם לחשוב עליהם:

 

1. תנאי הקבלה

קבלה ללימודי תואר שני נעשית ברוב המקרים על סמך ציוני התואר הראשון. בעוד בתואר הראשון יבדקו את ציון הפסיכומטרי ואת ממוצע הבגרות, לקראת התואר השני יבחנו את הידע האקדמי ואת היכולת שלכם לחלץ מתוכו מסקנות, נתונים וממצאים. בכל מקרה, הקריטריון הכי חשוב הוא כמובן תואר ראשון שמוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה בישראל – בין אם הוא נרכש בארץ או בחו"ל.

לממוצע הציונים בתואר הראשון השפעה מהותית על סיכויי ההצלחה שלכם להתקבל לתואר שני. אם הממוצע לא עולה בקנה אחד עם הדרישות או שיש צורך בהשלמות, אפשר לבדוק אפשרות להשתלמות. מעבר לכך, יש מסלולים שדורשים בחינה מיוחדת, כמו למשל מבחן GMAT למועמדים שרוצים להתקבל לתואר שני במנהל עסקים.

מומלץ לבדוק מראש מה תנאי הקבלה הספציפיים לתואר שני בכל מסלול לימודים ובכל מוסד אקדמי. את זה עושים באמצעות יצירת קשר עם המזכירות או על בסיס מידע אמין שנמצא באתרים הרשמיים של המוסדות המוכרים על ידי המל"ג.

2. בחירת התואר

תואר שני נוטה להיות פרקטי יותר מהתואר הראשון ובסיומו תתבקשו להגיש הצעת מחקר ולבחור האם לכתוב תזה. נקודת ההנחה היא שבתואר הראשון כבר למדתם לכתוב סמינריון, לכן הרף גבוה יותר והתכנים בהתאם. מבחינתכם, לכל זה יש משמעות על התואר שתבחרו ללמוד ועל הפרקטי שהוא יעניק לכם בשוק העבודה.

אפשרות אחת היא לבחור מה ללמוד לתואר שני לפי התואר הראשון ותחומי העניין האישיים. זו אופציה שמתאימה לרוב מסלולי הלימוד, כי כמעט בכולם יש אפשרות גם לתואר ראשון וגם לתואר שני. אפשרות אחרת היא ללמוד לתואר שני שונה מהתואר הראשון – כמו למשל לצורך קריירה חדשה, בגלל תחושת מיצוי או בגלל תנאי הקבלה שעליהם הרחבנו קודם.

הכי חשוב שתלמדו משהו שאתם אוהבים. מכאן והלאה, פחות קריטי לנסות לנבא מה ייצא לכם מהתואר כי העולם מתקדם בקצב מהיר ומה שזוהר ונחשק היום עלול לאבד רלוונטיות מחר. אם תיצמדו לתחושת הבטן שלכם, תקבלו אינדיקציה הרבה יותר טובה לתחום שאותו כדאי לכם ללמוד לעומק.

3. מימון התואר

כמובן שמישהו גם צריך לממן את החלומות שלכם באקדמיה ולצערכם התואר השני בדרך כלל יותר יקר מהתואר הראשון. ההבדל העיקרי הוא בין תואר באוניברסיטה ובמכללה, אך למזלכם יש אפשרויות מימון לימודים אטרקטיביות ובהתאמה אישית.

את התואר אפשר לממן באמצעות מלגה, הלוואה או עזרה מההורים. בתוך כך, ניתן גם לשלב בין פתרונות המימון ולחלק אותם לתשלומים נוחים. לבסוף, יש להכניס לחישוב אובדן ימי עבודה ולהיערך לתקופה מאתגרת אך מעניינת ובעלת פוטנציאל להגדיל את ההכנסות שלכם בעתיד. 

 

* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

 

* מס' רישיון 54414.

♂︎ ♀︎ ⚥︎