חדשות ועדכונים

מקצוע משמעותי שבו מרגישים תחושת סיפוק יכול להיות שווה הרבה כסף ואיכות חיים. רוצים לנסות בעצמכם? הנה כל מה שצריך לדעת על לימודים בתחומי הבריאות וההוראה

תוכן שיווקי

מסקר שנערך בקרב סטודנטים לתואר ראשון ושני ובוגרים של האקדמיה בישראל עולה ש-66% בחרו באפשרות לרכוש תואר כדי למצוא עבודה בתחום שמעניין אותם, בעוד כל השאר עשו זאת בגלל סיבות שקשורות למשפחה, לרקע האישי או לנסיבות.

עם זאת, הסקר גילה שרוב הסטודנטים לא ממש מתעניינים בלימודים וכך למשל 63% מהם קוראים את המאמרים בתקצירים בלבד. לפי הערכות, זה קורה כי המקצוע שאותם רוכשים הסטודנטים לא נתפס עבורם כמספיק משמעותי – כבר בשלב של ההכשרה המוקדמת באקדמיה.

הפתרון הוא לבחור מלכתחילה מקצוע עם ערך מוסף. הביקוש למקצועות כאלה עולה בארץ וברחבי העולם, אז כל שנותר הוא להכיר אותם לעומק:

לימודי בריאות: בין הסיעוד והפרמדיקים

לפי נתוני משרד הבריאות, נכון לשנת 2016 היו בישראל כ-2,597 תלמידים לסיעוד ועוד 829 סטודנטים במסלולי הסבה. ב-2017 מספר הסטודנטים הגיע ל-3,500 ועוד 1,256 בחרו להסב את התואר הראשון שלהם לתואר בסיעוד. יתרה על כך, בתחילת 2018 התחילו את לימודי הסיעוד עוד 3,800 אנשים ואליהם הצטרפו 1,400 כחלק ממסלולי ההסבות.

משמעות הנתונים ברורה: גברים ונשים בטווח רחב של גילאים מחליטים שהם רוצים להכיר לעומק את הנושא של טיפול בקשישים ומבוגרים, סיעוד, אביזרים לנכים ושיקום. במקביל, יש החלטה אסטרטגית של משרד הבריאות להעלות את מספר האחים והאחיות בישראל ולכן גם תנאי ההעסקה שלהם משתפרים.

במקצועות הסיעוד השכר הממוצע גבוה מהשכר הממוצע במשק. הוא נע סביב 13 אלף ש"ח לאחות בריאות הציבור ומגיע ל-19 אלף ש"ח לאחות בבית חולים, כל עוד מוכנים להשקיע מהזמן הפנוי ולקבל את ההכשרה המתאימה. בנוסף, יש לעיתים צורך בעבודה במשמרות בימי שישי ושבת.

לשם השוואה, אנשים שרוצים לעסוק במקצוע ששייך לתחום רפואת החירום יכולים לעשות זאת במסגרת לימודי תעודה להסמכת פרמדיקים. כאן הדגש הוא על סיוע רפואי שניתן לפצוע עוד לפני הגעתו לבית החולים, עם תחושת סיפוק אדירה על בסיס יום יומי. כמו שאר מקצועות הבריאות, קורס פרמדיק יכול להתאים לבעלי רקע פרא-רפואי מהצבא ולמי שניחן בתכונות אישיות כמו סבלנות, יושר ואסרטיביות.

הוראה: כל אחד והגיל שלו

עוד מקצוע משמעותי שזוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת הוא ההוראה. לפי נתוני האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך, בין השנים 2013-2016 חלה עלייה של 37% במספר האקדמאים שהחליטו לבצע הסבה להוראה ועלייה משמעותית גם במספר הנרשמים ללימודי חינוך לתואר ראשון ושני. התוצאה בפועל היא כמות גדולה יותר של אנשי הוראה – הן במערכת החינוך הציבורית והן במסגרות הפרטיות.

בחירה בהוראה כמקצוע לחיים מתאימה למי שרוצה להשפיע על דור העתיד. המשמעות במקצוע מורגשת מול הילדים, הכיתה וההורים והיא גם מביאה לידי ביטוי את ההעדפות האישיות של המורה עצמו. כך למשל ניתן לבחור איזו שכבת גיל ללמד כדי להוציא תעודת הוראה בהתאם, או להחליט על מקצוע ספציפי שבו יש למורה עניין.

המשותף למקצועות ההוראה בגנים, בבתי הספר היסודיים ולאחר מכן בחטיבת הביניים והתיכון הוא הקושי בשנה הראשונה. זה קושי שנובע מהתמודדות בלתי פוסקת עם בעיות של תלמידים ועם המחויבות להכנת מערכי שיעור, אך מי שעובר את השנה הזו מעיד על תחושת סיפוק אדירה. תחושה זו מלווה את המורים למשך שנים רבות והיא מוכיחה להם שקיבלו החלטה נכונה לגבי המקצוע המשמעותי שבחרו.

♂︎ ♀︎ ⚥︎