חדשות ועדכונים

ההיסטוריה של האיפור – מתי התחילו להתאפר?

איפור מלווה את האדם מאז ימי מצרים העתיקה, אך נדמה שבשנים האחרונות התחום כולו עובר שיפור משמעותי ושיש לו עוד לאן להתקדם. אז איך ומתי הכל התחיל? הנה כל התשובות

(תוכן שיווקי)

גברים ונשים צובעים את הפנים לצרכים שונים כמעט משחר האנושות. עם זאת, האיפור וצביעת הפנים כפי שאנו מכירים אותם כיום החלו ככל הנראה סביב התקופה של מצרים העתיקה ולפני 6,000 שנה. כמו כן, ידוע על שימוש במוצרי איפור ברומא העתיקה וביוון ויש אזכור לאיפור אפילו בתנ"ך.

ההבדל העיקרי בין איפור אז והיום בא לידי ביטוי באופן שבו מייצרים את המוצרים השונים. במצרים העתיקה וגם ביוון וברומא השתמשו רק במוצרים טבעיים, בעוד כיום הדגש הוא על תכשירים שמיוצרים על ידי יצרני הקוסמטיקה. בנוסף, כיום יש הפרדה ברורה יותר בין איפור וטיפוח לבין קעקועים וציורי גוף קבועים.

באיזה חומרים השתמשו כדי להתאפר?

השאלה המתבקשת היא באיזה חומרים ותכשירי איפור גברים ונשים השתמשו בעולם העתיק על מנת להשיג את המטרות השונות. כיום ברור מאליו שיש מגוון רחב של תכשירי איפור, אך זה מטבע הדברים לא תמיד היה קיים ואף קשור במובן מסוים להתקדמות טכנולוגית ולמהפכה התעשייתית.

בפועל, אפשר לראות שהקדמונים החלו להתפאר ולמרוח את פסלי האלים שלהם באמצעות משחות. עם הזמן החל המנהג להתפשט גם לשימושים אישיים, מה גם שישנם קברים מצריים עתיקים שבהם אפשר לראות סוגים של כלי איפור, חומרי איפור ותיאורים טקסטואליים על מנהגי הטיפוח בכל תקופה.

מאז מצרים העתיקה ועד ימינו משתמשים באבקות, משחות, בשמים ושמנים כדי להשיג לחות ולרכך את עור הפנים. עם זאת, המטרה השתנתה.

כך השתנה השימוש באיפור

אחד התהליכים המעניינים ביותר שמייצגים את השינוי באיפור בא לידי ביטוי בהבדל בין האופן שבו ניתן להשתמש בו. מבחינה קלאסית, האיפור שימש לצרכים אישיים והוא נעשה על ידי המתאפר עצמו או בידי אנשי מקצוע שגויסו למטרה. יתרה על כך, יש תרבויות שבהן עד היום שמים את גופת המת בארון פתוח ומשתמשים באיפור כדי לשוות לו מראה שקרוב ככל האפשר למראהו בחיים – לרבות כיסוי פגמים והעלמת פצעים.

השינוי בעידן המודרני מתבטא באופן שבו משתמשים באיפור גם בתיאטרון ובקולנוע, בתכניות טלוויזיה ולצרכים רפואיים ובריאותיים. כיום לא מסתפקים ביתרונות של האיפור להסתרת פגמים קלים או קשים, אלא מנסים לגייס את הטכנולוגיה הקיימת כדי להזין את העור ולהבריא אותו. במילים אחרות, הדגש הוא על התועלת מהאיפור בטווח הארוך ולא רק בטווח הקצר.

בסופו של דבר, סביר להניח שהאופן שבו משתמשים באיפור עוד ימשיך להשתנות. מה שכדאי לעשות הוא לעקוב אחר חידושים של יצרני הקוסמטיקה וכאז כמו היום – להתאים את אופי השימוש באיפור למטרות שאותן רוצים להשיג

♂︎ ♀︎ ⚥︎