חדשות ועדכונים

מצוקת הדיור בארץ הולכת ומחריפה, הביקוש עולה על ההיצע והמחירים בשמים: משנת 2007 חלה עליית מחירים של כ120%! מה שאומר שנאלץ להיפרד מ-228 משכורות על מנת לממן דירה סטנדרטית. על וילה או פנטהאוז רובינו נוכל להסתכל רק מרחוק ולקנא בחברינו העשירים.
כמובן שלצעירים אין 19 שנות משכורת במידי, לפעמים ההורים עוזרים ונותנים מהחסכונות שצברו לאורך השנים, והפתרון הנפוץ ביותר זה לפנות לבנק. כאן נכנסת המשכנתא לתמונה, "החברה הכפויה" שתלווה אותנו שנים רבות מידי חודש בחודשו.

אז מה אנחנו, הסטודנטים חושבים על ענף הנדל"ן? האם הוא מעניין אותנו? מה המאפיינים של צעיר ישראלי מדור הy הבא לרכוש דירה?
סטודנטיות מהמרכז האקדמי לב בשיתוף הבית האקדמי, חברת הנדל"ן המובילה לצעירים, ערכו מחקר על העדפות סטודנטים בענף הנדל"ן ובדקו עבור החברה איזה אופציה עדיפה על סטודנטים: הצטרפות לקרן נדל"ן או לקבוצת רכישה.

אנחנו לא רוצים לגור בשכירות, אבל קשה לנו להסכים לשים את כל כספינו ברכישת דירה
בברלין, עיר הצעירים של גרמניה, כ85% ממשקי הבית גרים בשכירות, והם מרגישים מצוין עם זה, אבל אצלנו בישראל, למעלה מ70% ממשקי הבית גרים בדירה משלהם! התרבות שלנו מעודדת לקנות דירה בארץ כחלק 'מלהיות מסודר בחיים'. לגור בשכירות נתפס כפתרון זמני בלבד, ולא כאפשרות לטווח ארוך.
אולם בימינו, יש לקנית דירה מחירים פסיכולוגיים וכלכליים, ונראה כי עדיין הצעירים לא יודעים איך להתמודד עם הרצון והצורך לקנות דירה בהשוואה ליכולות הכלכליות. כך יוצא כשסטודנטים נשאלו עד כמה הם יסכימו לגור בשכירות לטווח ארוך, רובם (קרוב ל70%) הביעו אי הסכמה גבוהה, מאידך – רק כשליש מהנשאלים הביעו הסכמה לקחת משכנתא גבוהה. כך שרבים נופלים בין הכיסאות. ללא פתרון.

מתעניינים בנדל"ן אך לא מתעסקים בו
כ48.88% מתעניינים בנדל"ן, לעומת זאת רק כ כ12.03% מתעסקים בפועל, מה עם כל האחרים? נראה כי לרבים מהם אין כסף, למעלה מ50% אין הון התחלתי. אולם מעבר לחוסר הכלכלי ידוע שידע שווה כוח וכסף, משיחות עם סטודנטים במהלך המחקר וממחקרים אקדמיים קודמים נראה כי רוב הסטודנטים לא מבינים דבר בענף הנדל"ן. ואין להם דרך זמינה וזולה ללמוד על הנושא.  נראה שסטודנטים זקוקים לגורם שידריך אותם בענף בנדל"ן בצורה מעמיקה, וכך הם גם יוכלו להתגבר על המכשול הכלכלי.


אנחנו רוצים חברת נדל"ן שתהיה מותאמת עבורנו
 
למעלה מ60% מהנשאלים סבורים שלסטודנטים יש מאפיינים ייחודיים המצדיקים הקמת חברת נדל"ן שמתמחה בקהל היעד הזה, בד"כ סטודנטים יצטרכו דירות קטנות יותר, קרובות לאוניברסיטה, פריסת תשלומים נוחה ועזרה בקבלת משכנתא, ובעיקר- מחיר טוב.
מעדיפים להשקיע בקרן נדל"ן
המחקר עסק בהבדל ברצונות הסטודנטים בין קרן נדל"ן לקבוצת רכישה, נסביר בקצרה את ההבדלים בין שני ההשקעות:
קרן נדל"ן היא גוף פיננסי מנוהל שמשקיע בנדל"ן מניב באפיקים שונים על פי אסטרטגיה עסקית שנקבעה מראש.  הקרן מרוויחה כסף ממכירת\השכרת הנכסים ומחלקת רווחים למשקיעים בקיזוז דמי ניהול, כך שהמשקיעים פטורים מניהול ההשקעה באופן רציף.

תנאי להשתתפות: ממוצע תנאי הסף להצטרפות לקרן עומד על כ100,000 אלף שקלים.

לעומת זאת – בקבוצת רכישה, החברה המארגנת מגייסת קבוצת אנשים ועוזרת להם להתאגד כקבוצה,, לאתר קרקע ולבנות מבנה מגורים. החברה גובה דמי ניהול אך בשונה מקניית דירה מקבלן, בקבוצת רכישה כל אחד מהמשתתפים  אחראי על הפרויקט ומחויב אליו ברמה האישית והכלכלית, בקבוצה לא מקבלים דירה מוכנה, אלא בונים ביחד. העסקה היא זכות לבניית דירה בשטח המשותף
תנאי להצטרפות לקבוצת רכישה – השקעה של כ25%-40$ ממחיר העסקה המשוער, בד"כ לפני קבלת המשכנתא

למעלה מ60% מהסטודנטים מעדיפים השקעה בקרן נדל"ן, כנראה בשל תנאי הסף הנמוכים  ואי הצורך להתעסק בהשקעה ברמה היום יומית.

ככל שסטודנטים מבוגרים יותר, כך יש להם יותר כסף
אל תתייאשו, גם אם אתם כרגע סטודנטים עניים, המחקר מוכיח (באופן לא מפתיע) כי ככל שגיל הסטודנט עולה, כך היכולת שלו לגייס משרבים להשקעה עולה. כך ששווה לכם לשקול להמשיך לתואר שני או דוקטורט ולהתעשר בדרך.

♂︎ ♀︎ ⚥︎