חדשות ועדכונים

בכל תחום בחיים יש רצוי ויש מצוי, אך נדמה שבתהליך קניית רכב לסטודנט יש לעסוק הרבה יותר במצוי. ובכל זאת, איך לרכוש את הרכב המתאים ביותר לדרישות הסטודנטיאליות?
(יובל בנר. תמונה: Shutterstock)

חיים סטודנטיאליים אינם פשוטים. הם רצופי אירועים, הגשות, מבחנים, עבודות זמניות ולחץ מצד אחד, ונטולי שעות שינה, תקציב הולם ואוכל במקרר מצד שני. ולמרות כל אלה, רכישת רכב עדיין ממשיכה להיות חלק בלתי נפרד עבור רבים מבעלי החיים הסטודנטיאליים. וכי למה, תשאלו? מכיוון שלמרות שעלות אחזקה של רכב היא מעמסה לא נעימה כלל, כלי הרכב יאפשר ניידות זריזה ממקום למקום, אפשרויות עבודה רבות יותר, שעות שינה מרובות יותר ולעיתים אפילו מעמד חברתי גבוה יותר (שהוא חלק אטרקטיבי בשלב זה בחיים). חלק גדול מכך עקב הסיבה שהסתמכות על תחבורה ציבורית הינה כמעט בלתי אפשרית, על אחת כמה וכמה בפריפריה. אז בבקשה, כיצד לגשת לרכישת מכונית בתקציב דל אך עם רצון מוגדל.

הבה ונגדיר תקציב

לפני שבכלל מתחילים לחפש, יש להגדיר את התקציב לרכישת הרכב. צעד זה יאפשר לך להבין איזה סוג רכב יש באפשרותך לחפש. הכלל הראשון לגבי הגדרת התקציב הינו שאין להשקיע את כל תקציבך הפנוי ברכישת הרכב. זאת מכיוון שכל רכב, במיוחד משומש, יגרור לאחר קנייתו הוצאות לא מעטות ולעתים משמעותיות. מעבר לאביזרים ותוספות שאולי יהיה צורך (או רצון, תלוי בך) להרכיב על הרכב, יש צורך לדאוג לביטוח מתאים, אגרת רישוי, תיקונים שונים ואיך לא – דלק.

לגבי ביטוח, כדי לקבל מושג לגבי הסכום הדרוש כדאי לבצע השוואת מחירי ביטוח רכב ואפילו ייתכן שתגלו, שביטוח חובה וצד ג' יכול להספיק ולספק את הצרכים שלכם – כמובן, ביטוח רכב לנהג חדש יהיה יקר יותר באופן משמעותי בהתחשב במחיר הקנייה של הרכב. לגבי אגרת רישוי ותיקונים אפשריים שהרכב ידרוש, יהיה נכון לעשות בדיקת רכב לפני קנייה במכון רכב מורשה שתעזור לך להבין את סדר גודלה של ההשקעה הנדרשת לאחר הקנייה.

מה האוטו שלך צריך לדעת לעשות?

האם המכללה בצפון והמשפחה בדרום? האם האוטו יחיה בעיקר בעיר או בכלל בכביש הפתוח? באיזור הררי? ואת מי הוא ישרת בכלל? מענה על שאלות אלה יאפשר לך להבין על איזה סוג רכב שווה לך להסתכל מלכתחילה. למשל, אם מרבית ימי הלימודים יחייבו נסיעה עירונית בת כמה קילומטרים שלאחריהם חיפוש חניה אינטנסיבי המסתיים לרוב בהשתחלות אקרובטית לחניה, יהיה עדיף לחפש רכב קטן וחסכוני ככל האפשר. במקרה בו הרכב נדרש לבצע נסיעות ארוכות, למשל במקרה בו בית ההורים בצפון ומוסד הלימודים במרכז או בדרום, יש לשקול רכישת רכב גדול יותר כדוגמת משפחתית משומשת בת 6-10 שנים, שתעמוד בתקציב ובדרישות. בכל מקרה, חובה להעמיד את הדרישות היומיומיות לרכב ולא לרכוש רכב לפי המחשבה שפעם בשנה תוזמנו לטיול שטח אז תידרשו לג'יפ. זה לא עובד ככה וחשבון הבנק יודה לכם על הטיפ הזה. בנוסף, אם מתאפשר, כדאי לחפש רכב בעל תיבת הילוכים ידנית. רכבים אלה בדרך כלל זולים משמעותית מאחיהם הזהים להם מבחינת איבזור בטיחותי ונוחות, אך הם עדיפים מבחינת אמינות וצריכת דלק.

לא לקפוץ על העגלה הראשונה

במיוחד אם אתם חדשים בתחום רכישת הרכב וזוהי הפעם הראשונה בה אתם רוכשים רכב, אל תקפצו על האוטו הראשון עליו שמתם עין. בעולם מכירות הרכב המשומש, ינסה כל מוכר להציג את מרכולתו כאילו רק הרגע היא יצאה מהמפעל – כחדשה, הכל עובד וכל קשר לקילומטראז' הינו מקרי בהחלט. זה המקום להיות ספקנים ולבדוק כל דבר בשבע עיניים. כדאי אף להצטייד במישהו או מישהי בעלי ניסיון בתחום שיוכלו לאתר בעיות פוטנציאליות ולעזור לך בשלב ההתמקחות. וטיפ קטן לסיום: במידה והמוכר הוא אדם פרטי, לא לציין את פרטי הרכב הנמכר, אלא פשוט לציין "בקשר לרכב". במידה והמוכר ישאל לאיזה רכב, כנראה שמדובר בסוחר. עכשיו, סוחר הוא ממש לא דבר בעייתי, נהפוך הוא, אבל אם חשקה נפשך ברכישת רכב ממגרש או מסוחר אז יהיה מן הסתם ניסיון לחפש אדם כזה, ולא סוחר המתחזה לאדם פרטי ושאמינותו מוטלת בספק כבר מהרגע הראשון.

אם עוברים באופן פרטני על השלבים ולבסוף מוצאים את הרכב המתאים בתוך מגבלות התקציב, הרי שהצלחת לצמצם באופן משמעותי את הסיכון ואת האפשרות לטעות. כמובן, טוב יהיה לחפש ולחקור לפני רכישת הרכב עצמו גם מחירי טיפול ממוצעים, מלאי ומחירי חלפים ואף לבצע השוואת מחירי ביטוח חובה. כל אלה יתנו לך את האפשרות לנבא הוצאות שאולי היו יכולות להיחשב כ"בלתי צפויות" או "מפתיעות". מי שחוקר ובודק, לא מופתע, כי מה שעובד בתקופת מבחנים, עובד גם ברכישת רכב.

 

הכתבה נכתבה בשיתוף ביטוח ישיר

 

♂︎ ♀︎ ⚥︎