חדשות ועדכונים

אנחנו המשבר הכלכלי

המשבר הנוכחי הגיע לפתחה של כל דלת בישראל. כל אחד ואחת מאיתנו נפגעו בעוצמה שונה ובדרך אחרת. יותר מהכל, המשבר הנוכחי חשף והעצים את חוסר היציבות הכלכלית והתעסוקתית בהם מצויים צעירים וצעירות בישראל. בימים אלו עשרות קבוצות יוצאות במחאה, אבל אף אחד לא משמיע את כולנו – צעירים וצעירות שלא בטוחים אם יצליחו לעמוד בתשלומי שכר הלימוד שנה הבאה, שלא חזרו לשוק התעסוקה מאז תחילת המשבר, שחוששים מהיום שאחרי התואר. 

המטרה שלנו, כצעירים/ות במדינה איננה לשרוד – אלא לממש את עצמנו, להתפתח, להשתקע, להמשיך את הערכים שעליהם חונכנו ולהיות הדור הבא שמניע את המשק הישראלי. אנחנו מאמינים שהממשלה צריכה לקחת את האחריות ולדאוג שלכל אחד ואחת מאיתנו תהיה הזדמנות לרכוש השכלה ועתיד תעסוקתי יציב ובטוח.

בשבועות האחרונים בנינו יחד אתכם/ן תכנית כלכלית שתחזיר את הצעירים למעגל התעסוקה, תמנע נשירה בעזרת הפחתת שכר לימוד ותייצר הזדמנויות חדשות עבור צעירי/ות הדור הבא. הבוקר שלחנו את התוכנית שלנו לכל נבחרי הציבור, ובראשם לשר האוצר ישראל כ"ץ, בדרישה לגלות אחריות ולאמץ את התוכנית למען הצעירים בישראל באופן מיידי. לקריאת התכנית הכלכלית המלאה לחצו כאן

 

מה אנחנו דורשים?

  • ששכר הלימוד לשנה הבאה יופחת
  • שיורחבו קרנות הסיוע לסטודנטים/ות במצוקה
  • שתתגבש תכנית מסודרת להחזרת הצעירים/ות לשוק התעסוקה. 

 

למה צעירים וצעירות?

  • נתוני לשכת התעסוקה וביטוח לאומי ממשיכים לעלות את המצוקה הכלכלית והתעסוקתית של אלפי מאות צעירים וצעירות בישראל. בשיאו של המשבר זינק שיעור הצעירים דורשי העבודה עד גיל 34 למעל 47% וכרגע, בפתחו של הגל השני, 400 אלף צעירים וצעירות מתחת לגיל 34 עדיין מובטלים ורק 20% מאתנו דיווחו על חזרה לעבודה. השיעור הנמוך מוסבר בשל הפגיעה הקשה שספגו מקצועות ותחומי המסעדנות, המכירות, הפנאי והאירועים אשר ידוע כי מעסיקים אחוז גבוה של צעירים. כתוצאה מכך, רבים מאתנו עדיין לא מצליחים לחזור לשוק התעסוקה, תלויים בדמי אבטלה ואלו שלא זכאים להם – אוכלים את החסכונות, אם בכלל הצליחו לייצר לעצמם רשת ביטחון כזאת.
  • השתלבות בשוק התעסוקה היוותה אתגר גם בימים שבשגרה, אך כעת, בעיצומו של הגל השני, אנחנו ניצבים במשבר אמיתי מול האתגרים והשינויים הצפויים הנוספים במבנה שוק העבודה. 
  • החשש העיקרי הוא שהתחרות בשוק התעסוקה תמשיך להחריף, יהיה יותר ביקוש של סטודנטים/ות וצעירים/ות למשרות במגוון תחומים אבל ההיצע יהיה נמוך ושערי הכניסה שלנו לשוק התעסוקה יצטמצמו. התוצאה – אלפים מאיתנו יישארו מחוץ למעגל התעסוקה ולא יצליחו להגשים את חלומם. 
  • הממשלה לא מכירה בנושא אבטלת הצעירים ועדיין לא גיבשה תוכנית מסודרת שתעמיד את הפתרונות המתאימים להשתלבותם של צעירים בשוק התעסוקה. אם לא נקבל מענה מיידי עכשיו – דור שלם של סטודנטים/ות שהגיעו לשערי האקדמיה יגיעו אל היום שאחרי אבודים. פגיעה כזאת תשפיע על עתידנו התעסוקתי ועל תרומתנו למשק הישראלי בטווח הארוך.
  • אנחנו מאמינים שההשקעה של המדינה במערכת ההשכלה הגבוהה חשובה כדי ליצור עתיד תעסוקתי שבסופו של דבר, בעוד כמה שנים מעכשיו, יחזק את המשק הישראלי. ללא השכלה, לא נוכל להתברג במשרות שדורשות ידע מקצועי והמשק ייעצר בנקודה מסוימת שבה לא יהיה מי שיעמוד בעמדות המפתח החשובות במדינה.
  • תקופת הלימודים בהשכלה הגבוהה טומנת בחובה הוצאות רבות והזדמנויות מעטות לרווח וחיסכון. אנו רואים בהפחתת שכר הלימוד צעד נדרש ומשמעותי שיהווה רכיב בתוך תכנית חילוץ רחבה יותר אותה נדרוש מהממשלה לקראת אישור התקציב הקרוב. 

 

למה גם אני צריך/ה לקחת בזה חלק?
גם אם המשבר הזה לא פגע בך באופן ישיר – הוא פגע בחברים שלך. גם אם את/ה עדיין רחוקה מלסיים את התואר – תוצאות המשבר הזה לא יפסחו מעליך. בסופו של דבר, זה לא משנה מי אתם/ן, באיזה עוצמה נפגעתם/ן או באיזה דרך. כולנו במאבק הזה יחד וכולנו צריכים לצאת לרחובות כדי להבטיח לנו עתיד תעסוקתי ומקום בספסל הלימודים בשנה הבאה. הצטרפו אלינו עכשיו: https://bit.ly/3akcUCM

♂︎ ♀︎ ⚥︎