חדשות ועדכונים

אמא סטודנטית? כך תעבירי את התואר

הרבה סטודנטיות מצליחות להתקדם באקדמיה תוך כדי שהן מגדלות ילדים. אז איך עושים את זה בלי שהמשפחה תיפגע? הנה כמה הצעות פרקטיות

תוכן שיווקי

תואר ראשון ולאחר מכן תארים מתקדמים הם תנאי לקריירה מספקת ומתגמלת. עם זאת, גם באקדמיה יש הבדלים בין גברים ונשים והמון סטודנטיות מוצאות את עצמן מתמודדות עם קשיים ייחודיים. מצד שני, יש מה לעשות כדי לעבור את התואר בשלום:

1. בקשי עזרה מבני המשפחה

הכי חשוב שתביני ותזכרי שאת לא לבד. חוץ מהעובדה שעוד המון סטודנטיות בארץ ובעולם מתמודדות עם סיטואציה דומה, את בהחלט יכולה להרשות לעצמך לבקש עזרה. ככל שתקדימי להכין את בני המשפחה, החברים ובני הזוג, כך יגדל הסיכוי שתוכלי להתמודד עם העומס של הלימודים והחיים האישיים.

2. השתדלי להכין כמה שיותר דברים בערב

השעות הקשות של היום עבור אימהות סטודנטיות הן הבוקר. בגלל שאת צריכה להמשיך לדאוג לכולם, מה שכדאי לעשות הוא להתחיל את ההכנות כבר בערב שלפני. ראשית, הכניסי לתיק של הילד את כל מה שהוא צריך לגן או לפעוטון ואל תשכחי חיתולים, מגבונים, משחקים, אוכל, בקבוק שתייה וכן הלאה.

שנית, הכיני גם את הציוד שלך ובדקי היטב שכל החומר שאת צריכה עבור הלימודים כבר נמצא בתוך התיק. עם הזמן תלמדי לייעל את ההכנה ותוכלי להרוויח עוד כמה דקות של שינה כל בוקר מחדש.

3. נצלי את ימי שבת

ימי שבת יכולים להפוך לאטרקטיביים במיוחד כאשר את אמא סטודנטית. אמנם סביר להניח שגם הילד בבית ושהוא דורש תשומת לב, אבל נסי בכל זאת לפנות לעצמך שעתיים-שלוש ללימודים בלבד.

אפשרות אחת היא לעשות את זה בשעות הבוקר המוקדמות, בעוד האפשרות השנייה היא לוותר בשביל זה על שנת צהריים. זה אולי נשמע תובעני, אבל משתלם בטווח הארוך.

4. קבעי מערכת שעות גמישה

בחלק ממוסדות הלימוד ומסלולי התארים מאפשרים לך לקחת חלק פעיל בקביעת מערכת השעות. זה בדיוק הזמן לבדוק היטב מה המשמעות של לימודים בכל אחד מימי השבוע, מתי את יכולה לצאת מוקדם ומתי אין ברירה אלא להביא בייביסיטר לשעות שבין סוף הגן ועד שתחזרי הביתה. כמו כן, נצלי את תקופת ההתאקלמות כדי לברר מול הסגל והמרצים איזה הקלות יש לסטודנטיות אימהות.

5. רכזי ימי לימודים

מלבד יום שבת שמיועד להשלמת פערים, את צריכה להקדיש לפחות יום אחד באמצע השבוע ללימודים בלבד. זה יום שבו את לא אמורה לעבוד, לטפל בילדים או לבצע את מטלות הבית – אלא לדאוג לציונים ולעתיד שלך באקדמיה.

מבחינה מעשית, אפשר לרכז את ימי הלימודים בבית כשאף אחד לא נמצא או להגיע לספריה באוניברסיטה. לחילופין, יש גם אפשרות להשתמש בשירותי הספרייה שיש בכל עיר גדולה בארץ.

♂︎ ♀︎ ⚥︎