חדשות ועדכונים

(תוכן בחסות Jobit)
מהו ההבדל בין מציאת עבודה לבין ניהול קריירה? איך בדיוק "מנהלים קריירה?" מדוע חשוב לחשב מסלול מחדש, ולהתאים עצמנו לעולם העבודה המשתנה
?

זה לא קורה ביום אחד. מאז שאנחנו ילדים שואלים אותנו, מה נרצה לעשות שנהיה גדולים. משתנים רבים ומגוונים משפיעים על החלטתנו, על הבחירות שלנו ועל המסלול שבו נצעד. מקצוע ההורים, באופן מפתיע הינו גורם מכריע בבחירה, אם באופן ישיר של ללכת אחרי האב שהיה רופא או ללכת בעקבות האם שהייתה עורכת דין. לעתים מקצוע ההורה משפיע אך באופן הפוך. אבי היה חקלאי ולכן אני לעולם לא אהיה. אמי הייתה מורה, ולכן אין סיכוי למצוא אותי יושבת עם ערימת מבחנים כל ערב.

ההחלטה לרכוש השכלה בהתאם למקצוע העתידי שלנו, נבנית וניטעת בנו מגיל צעיר. הסביבה בה גדלנו, הערכים המקובלים בסביבה זו, ומשתנים מצטברים שדבקים בנו במהלך החיים. זה מתחיל בילדות וממשיך בלימודי התיכון, לצד רכישת תחביבים וכישורים מיוחדים, בעת עיצוב אישיותנו וגילוי תחומי העניין שלנו, בשירות הצבאי ובאמצעות אנשים משפיעים בחיינו,המהווים מודלים לחיקוי. אחרי שרכשנו השכלה שלעתים תוביל אותנו למקצוע (הנדסת חשמל) ולעתים לא (פילוסופיה) עלינו לתכנן את ההמשך.

בין מציאת עבודה לבין ניהול קריירה יש הבדלים רבים

מציאת עבודה היא צורך השעה, הצורך בפרנסה, הכורח להיכנס למעגל העבודה על מנת להוסיף שורה לקורות החיים ולצבור ניסיון תעסוקתי להמשך. אך מה קורה אחר כך? איך אפשר למנוע את המצב הנפוץ של אדם המבלה את מרבית שעותיו בעבודה אך אינו חש סיפוק, אינו מקבל את התגמול המגיע לו, אינו רואה אופק בארגון שבו הוא עובד? התשובה לכך היא: ניהול קריירה. אף אחד לא יעשה זאת במקומנו, זהו תפקידנו ואחריותנו לנהל את הקריירה המקצועית שלנו ממש כשם שאנו דואגים לתזונה ולבריאות.

אז מה זה אומר בפועל? בראש ובראשונה, הביטוי ניהול קריירה, עוטף בתוכו את היכולת להביט על עצמנו מהצד, או מלמעלה, ולאבחן איפה אנו נמצאים. באמצעות אבחנה זו, שבדרך כלל תבוא בצורה של בעיות או אתגרים, נוכל להצביע על דרכי הפתרון. שאילת שאלות בלתי פוסקת והטלת ספק בקיים, היא המפתח לבחינת השטח. האם אני אוהב את מה שאני עושה? האם אני מרגיש מתוגמל? האם אני מרגיש שאני נמצא במקום הנכון?  אף אחד לא יעשה זאת במקומנו ולכן עלינו לפתח את היכולת לעצור, להביט לעומק, להסתכל לרוחב ולענות על השאלות הקשות.

אם לא טוב לי – למה אני כאן?

מקומות עבודה רבים נקראים על ידי העובדים בהם כלוב של זהב. יש בהם ביטחון, שכר מובטח ומספק למדי, ותחושת יציבות. כל הפרמטרים "המרגיעים" הללו גורמים לנו להישאר במקום עבודה שכזה, גם אם תחושת הסיפוק, המשמעות והעתיד המקצועי שלנו לא נראים מאוד מבטיחים.

כעת, אחרי ששאלנו את השאלות הנכונות, כיצד נוכל להתחיל לקחת יוזמה ולנהל את הקריירה שלנו?

לא לפחד משינויים – בכל שינוי יש אלמנט של לקיחת סיכונים אבל אם לא ניקח סיכונים, לא נאפשר לאני המקצועי שלנו להתפתח לשום מקום, ונתרום בכך לתחושת התקיעות במקום. לקום ולעשות את השינוי, צריך לנבוע מתוך חשיבה ותכנון מקיפים, ולא ממיאוס או החלטה אמוציונאלית של הרגע.

להתפתח מקצועית גם בתוך התפקיד – גם אם לא קודמנו להיות ראש צוות, או לתפקיד הניהולי שבו חשקנו, נקפיד לא לקפוא במקום. נדאג להתפתח, לרכוש עוד מיומנויות מקצועיות, ללמוד, להרחיב אופקים, ולהישאר תמיד רלוונטיים. האמרה כי האדם עושה את התפקיד היא נכונה לכל מקצוע ומשרה. אם הצלחתם לייצר הבנה שהמעסיק שלכם משוכנע שאין לכם תחליף כנראה עשיתם משהו נכון.

מבט לעתיד סמנו לעצמכם מטרות, וציירו את העתיד המקצועי שלכם קדימה. עצה טובה היא לכתוב את קורות החיים שלכם לעשר שנים הקרובות ולתאר את התפקידים אותם תרצו למלא, לציין את הארגונים הנחשקים בהם תמיד רציתם לעבוד, ואת מספר השנים שתרצו להישאר בכל מקום. לא לפחד מחלומות. חלום הוא הצעד הראשון בתכנית פעולה אופרטיבית, אם אין חלום, או חזון, כמובן שההמשך לא יגיע.

צרו קשרים נטוורקינג היא כבר לא מילה גסה ובטח לא אסטרטגיה עקיפה. בכל התחומים המקצועיים אנשים בונים לעצמם רשתות חברתיות, מרחיבים את אנשי הקשר בתחומים מגוונים ומשקיעים בבניית בסיס חברים רחב. ארגונים רבים מגייסים עובדים חדשים באמצעות שיטת "חבר מביא חבר" ואף מתוגמלים על שידוך מוצלח. בקיצור – חפשו את החברים שלכם.

הישארו בקשר עם שוק העבודה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לקרוא מודעות דרושים או להיות מנוי באתי חיפוש עבודה. קבלת המידע הזה, (ידע שווה כוח) יעזור לנו לדעת מה שווינו בשוק העבודה, מה קורות החיים שלנו יכולים לזמן לנו, ומהן מגמות העבודה העכשוויות. איזה מקצועות מבוקשים כרגע, אילו התמחויות נדרשות לארגונים, איזה תחום נחשב לנדיר היום, כזה שקשה למצוא את המתמחים בו ולכן שעומד בצדו גבוה.

מרגישים שאתם רוצים לעבור ממציאת עבודה לניהול קריירה? רוצים שמישהו יעזור לכם לעשות את השינוי?  הצטרפו ל-Jobit:  מלאו את השאלון הבא, הצטרפו לפגישת מנטורינג עם "מישהו שעשה את זה והצליח" ותתחילו לנהל את הקריירה שלכם.

 

♂︎ ♀︎ ⚥︎