חדשות ועדכונים

משכון דירת ההורים, גיוס הון עצמי או רכישת נכס זול יותר יאפשרו גם לסטודנט עם הכנסה נמוכה לקחת משכנתא מהבנק. הנה כל הפרטים.

בשיתוף בנק לאומי למשכנתאות

הערכות של בנק ישראל וגופים מסחריים נוספים קובעות שב-2018 בוצעו בארץ כ-98 אלף עסקאות לרכישת דירה, כאשר מתוכן כ-50 אלף דירות נרכשו על ידי זוגות צעירים. מלבד העובדה שמדובר בשיא שנתי של רכישת דירות מצד רוכשי דירה ראשונה, זהו נתון שמעיד על הרצון של צעירים להשיג בעלות על נכס נדל"ן.

אך האמת היא שלא רק זוגות שמיסדו ביניהם את הקשר והחליטו להקים בית בישראל מתעניינים בהלוואות ארוכות טווח. לצדם יש המון סטודנטים בעלי הכנסה נמוכה שרוצים להתחיל את החיים שלהם ברגל ימין, אך השאלה היא האם זה בכלל רלוונטי עבורם.

מסתבר שהתשובה חיובית – כי יש לפחות 3 דרכים שבהן סטודנטים יכולים לקחת משכנתא בהיקף כזה או אחר:

  • משכון דירת ההורים

סטודנט שיש להורים שלו דירה בבעלותם יכול למשכן אותה כדי לקבל עבורה עד 50% מימון. לאחר השלמת החלק החסר, אותו סטודנט רק יצטרך למשכן את הדירה שהוא עצמו מתכוון לקנות ולקבל עבורה עד 70% מימון לפי הנחיות בנק ישראל והרגולציה.

החיסרון במהלך הזה הוא שצריך להשיג את הסכמת ההורים וכמובן שבסופו של דבר הסטודנטים (או הוריהם) עדיין לוקחים על עצמם הלוואה משמעותית. היתרון הוא שהבנק ממילא יבדוק איפה ההורים עובדים ומה מצבם הכלכלי כי הוא לא ירצה לקחת על עצמו סיכון, אז את המשכנתא ניתן לקבל בתנאים טובים.

  • גיוס הון עצמי

ההמלצה העקרונית היא לתכנן משכנתא במבט לעתיד ולשמור שסך כל ההחזרים לא יעלו על שליש מההכנסה החודשית הפנויה. עבור סטודנטים מדובר בבעיה גדולה, כי רובם בעלי הכנסה נמוכה. יתרה על כך, לסטודנט ממוצע אין אפילו את ההון העצמי כדי לקבל אישור עקרוני מהבנק.

כאן הפתרון הוא לנסות לגייס מספיק הון עצמי בעזרת פתיחת תכניות חסכונות, קרנות נאמנות או עזרה של ההורים ובני משפחה. אם יש מספיק הון עצמי וההחזר החודשי נותר המכשול היחיד, יכול להיות שלסטודנט ישתלם להחליף מקום עבודה או לפחות לוותר על כמה שעות שבועיות של לימודים עד שהמצב הכלכלי יהיה מאוזן יותר.

  • רכישת דירה זולה יותר להשקעה

סטודנט שמגיע למסקנה שהוא לא יכול לקנות את דירת החלומות שלו יצטרך להתעורר למציאות ולמצוא נכס זול יותר. היתרון הוא שאפשר להשתמש בנכס הזה להשקיע ולהפיק תשואה חודשית שמגדילה משמעותית את ההכנסה הפנויה.

דירה זולה בשכונות ישנות ובקומות גבוהות מספיקה לסטודנטים בתחילת דרכם. גם בדירות כאלה יש ביקוש לשכירות, אז מכן והלאה הכל תלוי בהתנהלות של הסטודנט ובאופן שבו הוא ייערך לקר

♂︎ ♀︎ ⚥︎