חדשות ועדכונים

איך לטפל בצינוני החורף ולחזור לתפקוד כמה שיותר מהר – המדריך

החורף מתקרב אלינו ובעוד זמן קצר נתחיל להגיע לקמפוס עם מטריות, מעילים וכובעי צמר. הקור מביא עימו גם שלל מחלות חורף החל מצינון קל ועד לדלקת ריאות. כל יום שבו אתם חולים עשוי להיות היום שבו המרצה העביר את החומר החשוב ביותר למבחן אותו תצטרכו להשלים. לחלק, דווקא בזמן הזה מתחילה תקופה שבה יעבדו על הסמינריון. לכן, במיוחד בימי החורף מומלץ לנסות ולהימנע מהמחלות ואם כבר חליתם, לתת לגוף את הזמן להחלים ולחזור מחוזקים ללימודים.

מתחילים להתעטש?

הסימן הראשון להתקררות הוא חסימה של דרכי הנשימה על ידי נזלת, עיטוש ולפעמים גם שיעול. מדובר במחלה נגיפית או ויראלית של הלוע העליון והאף. במצב זה עדיין אינכם זקוקים לטיפול אנטיביוטי ויכולים להסתפק בכדורים המטפלים בסימפטומים של הצינון. כל זאת לצד תרופות סבתא מפנקות כמו: מרק עוף מהביל, תה צמחים עם דבש או שום טרי מעורב בדבש. אם הגרון כואב מומלץ להמתין עד שהמשקאות החמים יתקררו מעט על מנת לא להעיק על הגרון הדואב.

שפעת

במקרה שהסימפטומים של המחלה הופיעו בבת אחת והחום שלכם עולה מעל 38 מעלות מומלץ להיוועץ ברופא. ייתכן שאתם חולים בשפעת, אשר בדרך כלל תלווה בתסמינים נוספים על אלה של ההצטננות כמו עייפות וחולשה כללית, כאבים של השרירים ושיעול יבש. המשיכו לעקוב אחרי המחלה ואם הרופא ממליץ כדאי לבצע משטח גרון כדי לבדוק אם נגיף הסטרפטוקוקוס תקף אתכם. במקרה זה טיפול על ידי אנטיביוטיקה יהיה האפשרות הטובה ביותר.

רצוי להתחיל להתחסן נגד מחלת השפעת מראש[1] (בכל שנה החיסון מעט שונה) ולהימנע ממרבית החיידקים הנפוצים העשויים להגיע לישראל. בקמפוסים רבים ההדבקות היא מהירה[2] בגלל השהות בכיתות סגורות עם חימום – דבר המגביל את התפתחות המחלה.

ביגוד חם – נסו לא להיות אמיצים

אחת הסיבות המחלישות את מערכת החיסון של הגוף היא המעבר בין טמפרטורות גבוהות לטמפרטורות נמוכות. לכן, נסו להישאר באזור חמים ככל הניתן ולהתלבש בבגדים חמים. כאשר הגשם יורד מומלץ להשתמש במטריה ולא להישאר רטובים לאורך זמן לאחר שהגשם נספג בבגדים או בגרביים. מומלץ לוודא שיש עמכם זוג כגרביים יבש נוסף ולהצטייד במגפיים בימים גשומים.

אפשר גם לנסות ולהימנע מהמחלות – באמצעות חיטוי הידיים

אחת הדרכים היעילות להמנע ממחלות היא שימוש תכוף במחטא ידיים. בקמפוסים באוסטרליה סטודנטים לשיווק השתמשו בטכניקות שלמדו על מנת לקדם את נושא השמירה על היגיינה באמצעות מחטא ידיים. בדומה לבתי הספר, גם באוניברסיטה יש תלמידים רבים המסוגלים להעביר מחלות הן באמצעות האוויר והן באמצעות מגע. דלתות, חדרי שירותים ואפילו הברזייה הציבורית מהווים מקור למחלות. לכן, הקפידו לשאת עמכם בתיק בקבוק קטן של מחטא ידיים והשתמשו בו לפני הארוחה ואחרי שנגעתם בדלת או שולחן בו סטודנטים אחרים נגעו.

עד כמה חיטוי הידיים עוזר? מחקר שבוצע בספרד[3] נועד לבדוק את ההבדל בין שטיפת ידיים פשוטה למחטא ידיים בגן ילדים. מעל תשע מאות ילדים חולקו לשלוש קבוצות. לקבוצה הראשונה נאמר לשטוף ידיים במים וסבון במהלך היום, לשניה להשתמש בחומר מחטא ולשלישית להמשיך בשגרת שטיפת הידיים הרגילה שלהם. בסך הכל במהלך תקופה של שמונה חודשים כל הילדים סבלו מ-5,211 זיהומים שונים בדרכי הנשימה ונעדרו מהגן 5,186 ימים. הילדים שהיו בקבוצה שחיטאה ידיים הפסידה רק 3.25% מהימים בעוד הקבוצה ששטפה ידיים במים וסבון החמיצה 3.9% מהימים.

במהלך המחקר נמצא גם כי הילדים שהסתפקו בשטיפה של הידיים במים ובסבון היו בסיכון של 21% גבוה יותר להדבקה בזיהומי נשימה הכוללים: נזלת, שיעול וכאבי גרון וכן עלה הסיכון לקבל טיפול באמצעות אנטיביוטיקה ב-31%. הדבר ממחיש את החשיבות הגבוהה שיש לחיטוי הידיים בסביבה בה אתם נמצאים לאורך זמן עם עוד אנשים רבים.

אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.


[1] Ramsey, M. A., & Marczinski, C. A. (2011). College students’ perceptions of H1N1 flu risk and attitudes toward vaccination. Vaccine29(44), 7599-7601.

[2] Hashemian, M. S., Stanley, K. G., & Osgood, N. (2010, May). Flunet: Automated tracking of contacts during flu season. In 8th international symposium on modeling and optimization in mobile, ad hoc, and wireless networks (pp. 348-353). IEEE.

[3] Azor-Martinez, E., Yui-Hifume, R., Muñoz-Vico, F. J., Jimenez-Noguera, E., Strizzi, J. M., Martinez-Martinez, I., … & Gimenez-Sanchez, F. (2018). Effectiveness of a hand hygiene program at child care centers: A cluster randomized trial. Pediatrics142(5), e20181245.


מקורות

  • Azor-Martinez, E., Yui-Hifume, R., Muñoz-Vico, F. J., Jimenez-Noguera, E., Strizzi, J. M., Martinez-Martinez, I., … & Gimenez-Sanchez, F. (2018). Effectiveness of a hand hygiene program at child care centers: A cluster randomized trial. Pediatrics142(5), e20181245.

Link

  • Hashemian, M. S., Stanley, K. G., & Osgood, N. (2010, May). Flunet: Automated tracking of contacts during flu season. In 8th international symposium on modeling and optimization in mobile, ad hoc, and wireless networks (pp. 348-353). IEEE.

Link

  • Ramsey, M. A., & Marczinski, C. A. (2011). College students’ perceptions of H1N1 flu risk and attitudes toward vaccination. Vaccine29(44), 7599-7601.

Link

 

♂︎ ♀︎ ⚥︎