חדשות ועדכונים

לקראת אירועי הגאווה המגיעים אלינו לטובה החלטנו לראיין עבורכם את הלטבפא"קים הכי משפיעים בקמפוס שלכם. אלו שמרימים ומרימות את האירועים, שהולכים והולכות בראש, שמעוניינים ומעוניינות לקדם את הנושאים הבוערים והחשובים לנו.

דיברנו עם דניאל אזולאי, 26, מתגוררת במודיעין, מסיימת תואר בממשל וחברה בחטיבת תקשורת פוליטית. הדריכה באחווה הגאה, מתנדבת בחוש"ן, וכיהנה כיושבת ראש אגודת הסטודנטים והסטודנטיות של המכללה האקדמית ת״א-יפו.

"אני משתדלת להדגיש כי הגדרות הן עניין שבמרבית המקרים מגביל לנו את האפשרויות בעולם וככלל אני מעדיפה פשוט להיות אני – עם הערכים ואהבה שמובילה אותי. אך לצד זאת, הגדרות מייצרות גם שפה ושפה יוצרת מציאות ונוכחות – לכן כרגע אני מזוהה כפאן סקסולית/בי סקסואלית, אישה א-בינארית. ההשתייכות שלי לקהילה פוגשת אותי בהמון מובנים לאורך החיים, ואולי האופן המשמעותי ביותר הוא נקודת המבט דרכה אני בוחנת סיטואציות. אני חושבת שלגדול לעולם הטרונורמטיבי כשאת ילדה להט״בית, דוחק אותך למקום של חקר, למידה, ערעור על המובן מאליו ואם צריך אז גם נון-קונפורמיות."

מה החשיבות של אחווה גאה בקמפוסים לדעתך?

"בראש ובראשנה, ציבור הסטודנטים.ות בארץ עומד על כ – 350,000 איש.ה, אך חשובה יותר מן המספר היא ההבנה שסטודנטים וסטודנטיות מהווים את אחד מן העורקים המרכזיים בחברה הישראלית. מדובר על פלח אוכלוסייה שפנוי ללמידה ומשכך גם לערעור על המובן מאליו, פלח אוכלוסייה שעתיד להתברג בעתיד הקרוב בתפקידי מפתח ולמשוך בחוטי הנורמות של העתיד החברתי. מעבר לכך שמרבית המהפכות הגדולות בעולם – התחוללו בזכות סטודנטים.ות!
לאחווה הגאה ישנו תפקיד מכונן בתהליכים שכאלה. מעבר להיותה תא חברתי מחבק וכייפי בעבור חברי וחברות האחווה, ישנה אחריות חינוכית ויכולת השפעה מהותית בקמפוס. לאורך שלוש השנים האחרונות, באמצעות פעילות ופעילים משפיעים.ות כמו יובל זוהר, נסי בכר ועוד רבים ויקרים, הרמנו יחד, האחווה הגאה ואגודת הסטודנטים והסטודנטיות, הרצאות, מחאות, פאנלים, דוכני הסברה והכל תחת מסר של שוויון, מידע אותנטי וקריאה לפעולה משותפת – הטרוסקסואלים וגאים יחד!"

צילום: הילארי חכמון

דניאל אפרמיאן, 28, מתגורר בקדימה, יושב ראש אגודת הסטודנטים בית ברל, מחנך ולומד חינוך מיוחד. "לא אשקר ואומר כי בעבר הייתי עושה הרבה יותר למען הקהילה, אך בתור תפקיד מפתח של יושב ראש אגודה זה דורש המון ואני נשאב למקומות אחרים אשר תורמים לטובת הכלל לכאן או לכאן. הלהט"ביות פוגשת אותי בהתנהגות, במעשים, בלבוש, בחשיבה, ברגש… זה חלק ממני. נ.ב. – מעריץ מושבע של בריטני ספירס מילדות ועד היום…"

קרה לך פעם שהרגשת להטבופוביה בקמפוס?
"למזלי הרב לא. כולם מכירים אותי ויודעים מי אני במכללה גם שאצלנו יש מגוון רב תרבותי. אני לא אוהב או חושב שאני צריך להשתמש במילה "הומו" כאשר אני צריך להציג את עצמי, אני יודע שיש כאלו שעושים זאת ומגדירים את עצמם, כי בסופו של דבר כולנו בני אדם לא משנה מהן עדיפויות המין שלנו. אני חושב כי כולם צריכים להבין את זה שאנו לא באמת שונים זה מזה
ואולי כך הדברים יראו אחרת ולא תהיה שנאת חינם. כאן נכנסת האחווה הגאה בעצם, הם עוזרים ונותנים את כל העדכונים החמים ומספקים עזרה בעת הצורך.
כל כמה זמן אנו מקבלים דוא"ל עם כל הדברים הנחוצים לנו לצורך המשך עשייה מיטבית בקמפוס. לי זה למשל ממש עזר כי אין אצלנו אחווה גאה אך יחד עם זאת הייתי יכול לראות מה כן אני יכול לקדם ומה לא."

איך אתה מקדם נראות להט״בית אצלך בקמפוס?
"ניסיתי להקים השנה תא גאה אך הסטודנטים לא נענו לקול קורא של התפקיד, לכן אם מישהו נוסף רוצה להרים את הכפפה זה תמיד מעולה. יחד עם זאת, כאשר יש דברים הנוגעים לקהילה ואני חושב שיש צורך בחשיפה אני מפרסם זאת בעמוד הפייסבוק של האגודה. נוסף על כך כאשר נכנסתי לאגודה (בשנה הראשונה שלי) תמיד רציתי לעשות אירוע גאווה ואכן הדבר קרה והשנה זו הייתה הפעם השלישית שערכנו אירוע גאווה במכללה שלנו ועוד בין הראשונים לתחילת החגיגות של שבוע הגאווה."

אלי ביטון, 26, מתגורר בראשון לציון, סטודנט לעיצוב פנים שנה ג' במסלול האקדמי המכללה למנהל. עובד באגודת הסטודנטים כמנהל חטיבת המועדונים, רכז האירועים של האחווה הסטודנטיאלית הגאה ,מנהל תחום להט"ב בארגון 'גאווה כחול לבן' ולוקח חלק בוועדה לאיתור צרכי הקהילה הגאה בעיר ראשון לציון.

איפה הלהט"ביות שלך פוגשת אותך ביומיום?
"בכל מקום. דווקא מכיוון שגדלתי בפריפריה, וחוויתי על בשרי לא מעט מקרי להט"בופוביה אני מאמין שאנחנו צריכים לקדם את שוויון הזכויות לקהילה במהרה. אני פועל בכל מסגרת בה אני לוקח חלק – במרחב הסטודנטיאלי, במרחב העירוני ובמרחב הצבאי כקצין במילואים.

האמת שזכיתי ללמוד במקום מדהים, מקבל ומכיל. כבר בשנה שעברה שהקמנו את האחווה במכללה זכינו לתמיכה רבה גם מהנהלת המכללה וגם מאגודת הסטודנטים. כולם מפרגנים ולקחים חלק באירועי האחווה וזה באמת מחמם את הלב. אני מאמין שיש לאחווה הגאה בקמפוסים חשיבות רבה. עצם הקיום שלה גורם לנראות מדהימה ויצירת מקום בטוח לכל איש ואישה הזקוקים לכך.
מעבר לזה אני חושב שיש לנו כך עצום מבחינה ארצית – ומרגישים את זה בעיקר בסמינר הארצי המשותף לכולם שמונה מעל 200 סטודנטים וסטודנטיות.

בשנה בעברה הקמתי את האחווה במכללה יחד עם מייקי אלרוי, השנה אני רכז האירועים הארצי של האחווה וברור לי שאני יישאר לקחת חלק בארגון הזה עוד שנים רבות. אני דואג לקדם נראות להט"בית כמעט בכל פעולה שאני עושה מתוך הבנה כמה זה חשוב."

אירועי הגאווה של האחווה מתקיימים בימים אלו ממש בכל רחבי הארץ, אירועים בעלי חשיבות עליונה עבור קהילת הלהטבפא"ק באקדמיה. הניסיון הוא לדאוג להכניס גם אותנו אל השיח האקדמאי, ליצור תחושת שייכות מלאה, נינוחות ונוחות עבור כלל הסטודנטים והסטודנטיות כדי לצבוע את הקמפוס בגאווה לאורך כל השנה.

 

♂︎ ♀︎ ⚥︎