ההישגים שלנו!

משבר הקורונה הביא איתו לא מעט אתגרים כלכליים ותעסוקתיים. מנתוני סקר הסטודנט/ית שהתמקד בבחינת ההשלכות הכלכליות שהשפיעו עלינו בזמן המשבר – נמצא ש-24% מהסטודנטים/ות ציינו שהם שוקלים להקפיא או לפרוש מהלימודים, 51% מאתנו איבדו את מקום עבודתם בשיא המשבר וחל זינוק של 27% בהלוואות של סטודנטים/ות לעומת שנה שעברה.

הנתונים העגומים האלו לצד החשש שרבים מאתנו לא יחזרו לשוק התעסוקה בקרוב – הביאו אותנו לסבב של מחאות יחד עם אגודות המקומיות כדי להביא סיוע ממשלתי שיאפשר לכל אחד ואחת מאתנו לצלוח את התקופה הזו. בזכות מאבק עיקש – הצלחנו להביא בשנה מאתגרת זו 2 תכניות סיוע בסכום כולל של 900 מיליון ש"ח!

מוזמנים/ות לקרוא את פירוט התכניות המלא.

 

השגנו תכנית סיוע כלכלית ראשונה בסך 100 מיליון ש"ח!

לאחר שלושה חודשים של דיונים מתמשכים, הפגנות ומאבק עיקש יחד עם כל אגודות הסטודנטים ברחבי הארץ, הצלחנו להשיג בחודש יוני האחרון תכנית סיוע כלכלית בסך 100 מיליון ש"ח. בזכות התכנית, 25,000 סטודנטים/ות שנפגעו כלכלית באופן חסר תקדים במשבר זכו לסיוע:

  • סטודנטים/ות שהגישו בתחילת השנה בקשה לקבלת מענק דרך קרן הסיוע של ות"ת (מלגת משרד החינוך) וזכאותם למענק לא אושרה בשל מחסור בתקציב, נבחנו מחדש וכ-10,000 סטודנטים/ות קיבלו סיוע כלכלי בגובה של 4,000 ש"ח בזכות הסכם.
  • נפתחה מלגת "ביה"ס של החופש הגדול" בשיתוף הרשויות המקומיות, משרד החינוך ומפעל הפיס. בזכות ההישג, 10,000 סטודנטים/ות שלקחו חלק בפעילות המלגה קיבלו מענק משמעותי של 5,000 ש"ח בעבור 50 שעות בלבד!
  • הוקמה חבילת סיוע לסטודנטים/ות בגובה של מיליוני שקלים דרך המוסדות האקדמיים שאפשרה מענה לסטודנטים/ות המתגוררים במעונות, הקמת מערכי מניעת נשירה וחזרה על קורסים.

 

השגנו תכנית סיוע כלכלית נוספת ורחבה בסך 800 מיליון ש"ח!
לאור תוצאות סקר הסטודנט/ית שערכנו והפגיעה הכלכלית המתמשכת –  יצאנו למאבק נוסף יחד עם אגודות הסטודנטים, שבסופו הבאנו לחתימת תכנית כלכלית נוספת ורחבה בגובה של 800 מיליון ש"ח.

התכנית נחתמה לאחר חצי שנה שבמהלכה בנינו תכנית כלכלית יחד עם כלכלנים מובילים במשק, הובלנו ועדות בכנסת, יצאנו למחות בעשרות מוקדים בארץ והצגנו את הנתונים המטרידים מסקר הסטודנט/ית השנתי שלנו במועצה להשכלה גבוהה.

בעקבות המחאה, ניהלנו משא ומתן ארוך ומורכב עם נציגי משרד האוצר וגורמים נוספים כדי לגבש תכנית כלכלית מקיפה שתשלב בין האתגרים הכלכליים בטווח הקצר לאתגרי התעסוקה בטווח הארוך, תבטיח לנו הזדמנויות קריטיות לסיום מוצלח של תקופת הלימודים ותחזיר לכל אחד ואחת מאתנו את כספי האבטחה שלא מומשו.

אלו הם הישגי התכנית המרכזיים:

  • קרן הסיוע הממשלתית (מלגת משרד החינוך) הורחבה ב-150 מיליון ש"ח נוספים ותעמוד על 270 מיליון ש"ח! הקרן תעניק השנה סיוע לעשרות אלפי סטודנטים/ות בתצורת מענקים לחשבון הבנק בגובה של 4,000-12,480 ש"ח.
  • אחרי 30 שנים של אפליה – 30,000 סטו' מהמכללות לחינוך זכאים להגיש מועמדות למלגת משרד החינוך!
  • הסטו' במוסדות המתוקצבים זכו להפחתה של 50% בתשלומי דמי האבטחה.
  • הוקמה תכנית המלגות כוח משימה לאומי מטעם המשרד לשוויון חברתי בשיתוף ההתאחדות בגובה של כ-50 מיליון ש"ח. המלגה תאפשר לכ-10,000 סטודנטים/ות להעניק סיוע משמעותי לאוכלוסיות שנפגעו קשה במיוחד בתקופת משבר הקורונה דרך 6 מסלולים שונים, ולצאת ביחד מהמשבר מחוזקים יותר!
  • תכניות ההתמחויות במהלך התואר יוגדלו ב-30 מיליון ש"ח וירחיבו את אפשרויות התעסוקה במהלך התואר לכ-10,000 סטו'.
  • יושקעו 150 מיליון ש"ח לקידום תעסוקת צעירים/ות שתעניק כלים ומיומנויות לחזרת צעירים וצעירות לשוק העבודה במימון מלא.
  • נפתחו משרות חדשות בצהרונים המקומיים בגובה של 300 מיליון ש"ח לאלפי סטודנטים/ות מובטלים/ות.

 

♂︎ ♀︎ ⚥︎