דבר היו"ר

צעירים וצעירות בישראל ובעולם כולו, הם ההווה, אנשי המחר. תקופת הלימודים, האקדמיים או הטכנולוגיים, היא תקופה בה אנו מרחיבים את האופקים, רוכשים כלים ומיומנויות, לומדים לבקר, לחשוב ולעשות. אך לצד הקבלה וההתפתחות האישית, זו ההזדמנות שלנו לפעול, ולעשות מעבר. להיות מעורבים, אזרחים מעורים, עם אחריות חברתית וסביבתית, ושאיפה מתמדת לצדק. לנו, הסטודנטים והסטודנטיות הכוח והיכולת להשפיע ולעצב את המציאות סביבנו. אני מקווה שעוד ועוד סטודנטים יצטרפו למעגל העשייה, ויראו בעצמם כמי שמסוגלים לייצר את השינוי.

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, כשמה כן היא, מייצגת את כלל באי ההשכלה הגבוהה, וגם את מי שלא נפל בחלקם להיכנס בשערי האקדמיה. כארגון הצעירים הגדול בישראל, המונה מעל 350,000 צעירים וצעירות, אנו יודעים כי זו האחריות שלנו לקחת את עתידנו בידינו, ולהוביל את עצמנו והחברה כולה לאופק נכון יותר.

במישור האקדמי, חלק הארי של פעילותנו, אנו מייצגים את הסטודנטים במועצה להשכלה גבוהה, הפורום הבכיר ביותר המשפיע הלכה למעשה על מהות האקדמיה. לצד שמירה על מעמד הסטודנט, דרך המועצה אנו זוכים לקדם נושאים שונים הנחוצים לשיפור מקומו של הסטודנט במערכת, כגון; הקמת צוות לבחינת זכויות סטודנטים המשרתים במילואים, שילוב אוכלוסיות במערכת האקדמית, בדגש על צעירים יוצאי אתיופיה, צעירים מהחברה הערבית והחרדית, וכן, הנגשת המערכת לצעירים מהפריפריה החברתית-גיאוגרפית, שלדידנו דרושה בהתייחסות ייעודית. כמו כן, אנו מקדמים תמידית נושאים הקשורים באיכות הוראה, מעונות סטודנטים, מאבקים של תחומי לימוד בעייתיים, התמחויות והכשרות מעשיות ועוד. כיום 50% מהצעירים בישראל נמצאים במערכת ההשכלה. חלק ממטרותינו הן לאתגר את המערכת ולוודא את איכות התואר הניתנת לנו, וכן לוודא את זמינות המערכת לכל רבדי האוכלוסייה בישראל.

לצד העיסוק האקדמי, לא פחות חשובה מכך היא הפעילות הענפה בתחומים החברתיים. צדק ושוויון הם ערכים המובילים אותנו לעסוק ללא הרף בתחומים החברתיים ענפים, דרך קהילות סטודנטים של תוצרת הארץ, גרעינים ותאי סטודנטים בכל הקמפוסים בארץ, כדוגמת סמ"ן (סטודנטים מובילים נגישות), האחווה הסטודנטיאלית הגאה, סל"ע (סטודנטים למען עובדים) ועוד. דרך מלגות התאחדות הסטודנטים נתרמו רק בשנה החולפת למעלה מ- 245,000 שעות פעילות חברתית למען הקהילה.

ציבור הסטודנטים והסטודנטיות הוא ציבור עם כוח גדול, ורעב גדול עוד יותר. זהו תור הזהב שלנו, להפוך את החברה שבה אנו חיים לטובה יותר.

בברכה,

 

רם שפע

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל