דבר היו"ר

להיות חלק מהדור הצעיר בשנת 2019, זאת חוויה בלתי רגילה, אבל בעיקר אחריות ענקית.

הדורות הקודמים לנו הובילו מהפכות של ידע, תעשייה וטכנולוגיה שהעניקו לדור שלנו את היכולת להחזיק בכיס את כל הידע שיש בעולם, לדלג בין מדינות ויבשות, ובלחיצת טאצ' אחת לדבר עם אדם אחר שנמצא בקצה השני של הגלובוס. אותם דורות גם היו אלו שנאבקו על זכויות, שהעניקו לדור שלנו את היכולת לחשוב, להתבטא ללא חשש ולהגשים את עצמנו לפי השאיפות האישיות שלנו.

קיבלנו לידנו את הזכות לחלום ואת כל הידע והטכנולוגיה הנדרשים כדי להגשים את אותם חלומות, כל זה במדינה אחת מופלאה, וכאן בדיוק האחריות שלנו נכנסת לתמונה. אחריות על מה עושים עם כל הידע שבידיים שלנו, אחריות לבחור מה הם החלומות הבאים ואחריות על בניית אופי החברה הישראלית העתידית.

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל היא הבית לאותם 350,000 צעירות וצעירים, והבית שבו יחד נממש את אותה אחריות ענקית שנמצאת על הכתפיים שלנו.

נממש את אחריותנו בכך שלא נכנע לחוסר רלוונטיות שאליה האקדמיה הישראלית צועדת. רובנו מרגישים שאת השנים הכי משמעותיות שלנו אנחנו משקיעים בסימון "וי'" כדי לקבל תעודה שעם השנים הופכת לפחות ופחות רלוונטיות. אין עומק מחשבה, לא מקבלים כלים ומיומנויות חשיבה והקשר בין רוב הקורסים שאנחנו חווים ליום לאחר התואר הוא מקרי בהחלט. אנחנו בהתאחדות, כמייצגי הסטודנטים במועצה להשכלה גבוהה, לא נכנעים למציאות הזאת, ופועלים לשינוי תפיסה עמוקה באקדמיה הישראלית.

נממש את אחריותנו בכך שלא נכנע לפערים שיש בחברה הישראלית. מדינת ישראל צומחת אבל לצערי לא כולם כאן צומחים יחד, עדיין יש נערות ונערים רבים שהחלום ללמוד באקדמיה רחוק מהם, ועדיין יש אוכלוסיות שחסמים רבים עומדים בדרכן להגשים את עצמן. הפערים הם לא רק כלכליים, אלא גם פערי תפיסות בין קבוצות בחברה, שנשיא המדינה שלנו הביט רחוק ואף סימן אתגר זה כאתגר שעלול לפרק את החברה.

גם מול מציאות זו בחרנו לא להיכנע בהתאחדות, ולכן אנו פועלים להגברת המוביליות אל ההשכלה הגבוהה, סיוע לאוכלוסיות במהלך התואר ומניעת נשירתן, וחיזוק הקשר הרב תרבותי בנינו כך שייתן תקווה ישראלית אמתית גם מחוץ לכותלי הקמפוסים. ולבסוף נממש את אחריותנו בכך שנסתכל על האתגרים הגדולים שיתפסו אותנו במדינה בעוד 30 שנה, ולא נכנע לפתרונות קטנים ולא שורשיים. מציאות של תחבורה איכותית, מציאות בה זוגות צעירים יכולים לקנות דירה, ומציאות בה שהנגב והגליל לא נקראים פריפריה מחייבת הסתכלות ארוכת טווח, אבל שהדרך להגשמתה חייבת להתחיל בצעדים משמעותיים היום. יחד עם אגודות הסטודנטים הפרוסות בכל הארץ, בחרנו בהתאחדות לא להיכנע גם לאתגרים מורכבים אלו להסתכל רחוק מתמיד, ולפעול עוד היום עבור העתיד שלנו ועתיד החברה הישראלית כולה.

יחד עם כל חברותיי וחבריי לצוות ההתאחדות וכל האגודות בארץ, אני מזמין אתכם\ן לקחת חלק במימוש אחריותנו, הדור הצעיר, בכל אחת מהזירות האלו. חשוב לי שההתאחדות הארצית תהיה עבורכם\ן בית להגשמת כל החלומות, האישיים ואלו שיהפכו את החברה שבה אנחנו חיים לטובה יותר.

שלכם/ן,

שלומי יחיאב

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

♂︎ ♀︎ ⚥︎