טיפים לשוכרים במצוקה מטעם התאחדות הסטודנטים

טיפים קאבר 2

אנו מקבלים מאות פניות בשנה מסטודנטים במצוקה הסובלים מבעלי בית פוגעניים. לכן, מעבר לפעילות שוטפת לשיפור זכויות השוכר בישראל, הוחלט לנסח מספר טיפים לשוכרים בסיטואציות דומות כדי להקל על מצבם:

לתעד כל התקשרות: תיצרו נוהל לפיו כל תקשורת ביניכם תיעשה באמצעות מייל. במצב כזה לא יוכל בעל הבית לחזור בו מדבריו או להכחיש דברים שסיכמתם עלינם. ודאו שקבלת המייל אושרה מצדו ומצדכם. גם שיחות טלפוניות, שמהן כדאי להימנע, רצוי להקליט.

לקבוע נהלי ביקור בחוזה: בעלי בתים מרגישים בנוח לעתים פשוט "לצוץ" באמצע היום. דרישה נורמטיבית מינימלית ממשכיר היא להודיע 48 שעות לפני שהוא מגיע, ובתדירות שאינה עולה על פעם בחודשיים.

לפנות ליעוץ משפטי: אגודות סטודנטים רבות החברות בהתאחדות מציעות יעוץ משפטי חינם. על כל הפרת תנאי בחוזה ניתן להגיש תביעה קטנה, ובמקרים רבים  די במכתב מעו"ד כדי ליישר משכיר סורר. *אל תפחדו להשתמש בכלים משפטיים, מדובר בכלי אפקטיבי ויעיל!

נוהל תיקונים: הימנעו מלשלם בעצמכם ודרשו מבעל הבית לדאוג להעביר אליכם מראש את עלות התיקון. כאשר מגיע איש המקצוע בקשו ממנו לציין בקבלה אם הנזק נוצר בשל בלאי סביר ומצטבר ושאין זה כתוצאה משימוש השוכר.

חייכו למצלמה: בכניסתכם אל הדירה ותוך כדי המגורים צלמו תקלות ושלחו תיעוד באופן מסודר לבעל הבית כדי שלא יאשים אתכם בסוף החוזה בגרימת נזק לנכס.

חידוש חוזה: חשוב להגיע מוכנים למעמד חידוש החוזה, מומלץ לברר בכמה עלו המדדים ומהו מחיר השכירות לדירות באזור מגוריכם. כמו כן, עדיף לחתום חוזה בעונה החלשה (ינואר-מרץ) כדי שעמדת המיקוח שלכם בעת חידוש החוזה תהיה טובה יותר בשל חוסר הביקוש לדירות.

הכל נשאר במשפחה: לעתים לקרובי משפחה של בעל הבית יש לב רך יותר. נסו להיות בקשר עם בני זוג וילדים של בעל בית פוגעני, אלה יכולים לסייע בריכוך תנאי השכירות, ובקביעת נהלים מקלים יותר.

לפנות ללב שלו: שכירות היא עולם מורכב המאגד חיים של אנשים. לנסות למצוא נקודות השקה לבעל הבית, להזכיר אלמנטים דומים ביניכם לבין ילדיו וקרובי משפחתו לרוב מרככת את עמדתו כלפיכם. *עוד אפשרות שתמיד קיימת היא לבקש מאימא לדבר אתו, מדובר בשיטה שנמצאה אפקטיבית בכל גיל.

פשוט לעזוב: אין סיבה לסבול בשביל לחסוך כמה גרושים, תמיד יש אפשרויות נוספות וכדאי במקביל לחפש דירות באתרי אינטרנט ולהתעניין בקרב מכרים. להרגיש כלואים בביתכם אינה פתרון אידיאלי.

הצטרפו למאבק: מדובר בתופעה רחבה שלא נוגעת רק לכם. הצטרפו למאבק שלנו  למען שכירות הוגנת בפייסבוק או במייל והצטרפו למאבק למען שכירות הוגנת בישראל!